Prawnikom nie pozwolono na kontakt z Aleksiejem Nawalnym. Okazało się, że jest w więziennym szpitalu

Aleksiej Nawalny, osadzony w kolonii karnej w Pokrowie, zmaga się z problemami zdrowotnymi. W środę nie wpuszczono do niego umówionych na spotkanie prawników, argumentując decyzję brakiem wolnych miejsc na spotkanie. W czwartek na jaw wyszło, że do spotkania nie dopuszczono, ponieważ osadzony znajduje się w szpitalu.

Aleksiej Nawalny, który od końca lutego jest uwięziony w kolonii karnej IK-2 w Pokrowie, ma problemy zdrowotne - poinformował współpracownik opozycjonisty Leonid Wołkow. Nawalny miał skarżyć się na bardzo ostry ból pleców oraz drętwienie w nodze. W środę po raz pierwszy nie zostali do niego dopuszczeni prawnicy. "Nie rozumiemy, gdzie jest Aleksiej Nawalny i dlaczego jest ukrywany przed adwokatami" - napisał Wołkow na Facebooku.  

Nawalny uwięziony w kolonii karnej skarży się na problemy ze zdrowiem 

W środę 24 marca prawnicy Aleksieja Nawalnego - Olga Michajłowa oraz Wadim Kobzew - byli umówieni na spotkanie ze swoim klientem. Adwokatów nie wpuszczano, co argumentowano brakiem miejsc na przeprowadzenie widzenia. Prawnicy innych więźniów byli jednak wpuszczani.  

Joe BidenOtrucie Nawalnego. USA zaostrzają sankcje wobec Rosji

"Mają trzy sale konferencyjne dla prawników i pokój z dziewięcioma miejscami na spotkania rodzinne, odbywające się przez telefon przez szybę. Wszystko to jest puste, a oni udają, że mają tylko jedno biuro" - raportowali prawnicy, cytowani przez Wołkowa we wpisie.  

"Nie rozumiemy, gdzie jest Aleksiej Nawalny i dlaczego jest ukrywany przed adwokatami" - pisał Wołkow. Jak informował, Nawalny od końca zeszłego tygodnia miał skarżyć się na silny ból pleców. Stracił przytomność, nie mógł też stanąć na jednej z nóg. Przez cały ten czas otrzymał jedynie dwie tabletki ibuprofenu.  

Aleksiej NawalnyNawalny trafił do kolonii karnej. "Obóz koncentracyjny 100 km od Moskwy"

Gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia wywołało niepokój jego współpracowników. Wołkow przypuszcza, że Nawalny znajduje się w szpitalu więziennym, co próbuje ukryć administracja kolonii karnej.  

W czwartek prawnicy podejmą kolejną próbę spotkania

Kilkanaście godzin później Leonid Wołkow opublikował kolejny wpis na Facebooku dotyczący Nawalnego. Jak przekazał, "stan zdrowia opozycjonisty, który odbywa karę pozbawienia wolności w obwodzie włodzimierskim, został oceniony przez lekarzy jako stabilny oraz zadowalający". Takie informacje Wołkow miał otrzymać od Federalnej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.  

Dodał, że tak jak sugerowano w środę, Nawalny znajduje się w szpitalu, dlatego nie wpuszczono do niego prawników oraz okłamano ich o braku miejsc na spotkanie. Prawnicy przybyli na kolejne widzenie i będą próbowali dostać się do Nawalnego.  

Zobacz wideo Prof. Boroń-Kaczmarska gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (25.03)