Krzysztof Szczerski zostanie ambasadorem przy ONZ? "Najbardziej prawdopodobny scenariusz"

Krzysztof Szczerski, były szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach zostanie ambasadorem w placówce w Nowym Jorku - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miałby zastąpić na stanowisku ambasadora przy ONZ Joannę Wronecką, nominowaną jeszcze przez Witolda Waszczykowskiego.

Krzysztof Szczerski pełni funkcję pełnomocnika prezydenta do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej. Wcześniej Szczerski był szefem gabinetu politycznego Andrzeja Dudy. Według doniesień "Dziennika Gazety Prawnej" polityk w ciągu kilku miesięcy ma zostać ambasadorem Polski przy ONZ. Krzysztof Szczerski nie chciał skomentować doniesień gazety.

Zobacz wideo Po aresztowaniu Andżeliki Borys Morawiecki: Władze białoruskie robią wszystko, by zniszczyć dobre stosunki między Polakami a Białorusinami

Andrzej Poczobut Andrzej Poczobut zatrzymany przez milicję na Białorusi

Krzysztof Szczerski ambasadorem Polski przy ONZ? "Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła"

Rozmowy na temat obsadzenia pełnomocnika Dudy na stanowisku ambasadora przy ONZ toczą się między premierem, prezydentem i Szczerskim. Funkcja ambasadora przy ONZ jest szczególnie ważna, jeśli dane państwo ubiega się o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa. Poza tym, ambasador może inicjować i uczestniczyć w rozmowach z ambasadorami krajów członkowskich z całego świata.

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła i zostanie podjęta w centrali Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej, ale w tym momencie to najbardziej prawdopodobny scenariusz

- donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Czasu na negocjacje jest sporo, ponieważ kontrakt obecnej ambasador Joanny Wronieckiej kończy się dopiero w listopadzie br. Dyplomatka została nominowana na stanowisko ambasadorki przez Witolda Waszczykowskiego. Wcześniej Wronecka była m.in. ambasadorką RP w Maroku, Egipcie i Jordanii, wiceszefową w resorcie Waszczykowskiego i asystentką Włodzimierza Cimoszewicza.

Pełnomocnik Andrzeja Dudy do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej

Krzysztof Szczerski od stycznia jest pełnomocnikiem prezydenta do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej. Głównym zadaniem biura jest współpraca z ministrem spraw zagranicznych i premierem w zakresie realizacji polityki zagranicznej. Taka jednostka miała w zamyśle umocnić "rolę głowy państwa" w polityce zagranicznej.

Plan powstania tego biura to podsumowanie dorobku ostatnich bardzo aktywnych pięciu lat, w ciągu których Prezydent Duda odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej poprzez swoje inicjatywy, w których współdziałał z Radą Ministrów, dotyczące relacji transatlantyckich czy też inicjatywy Trójmorza

- mówił 4 stycznia Krzysztof Szczerski.

Kim Dzong Un Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne do Morza Japońskiego

Więcej o: