Angela Merkel wycofuje restrykcje na Wielkanoc i prosi rodaków o wybaczenie. "To jest tylko mój błąd"

Niemcy miały być w czasie Wielkanocy objęte twardym lockdownem, łącznie z zakazem odprawiania nabożeństw, aby zwalczyć trzecią falę epidemii. Decyzja spotkała się jednak z krytyką, a Angela Merkel zwołała w środę pilny szczyt z premierami krajów związkowych. - To jest tylko mój błąd - mówiła po spotkaniu wycofując się z decyzji o zaostrzeniu wielkanocnych obostrzeń.

Tak twardego lockdownu, jaki planowano na czas Wielkanocy, nie było w Niemczech od początku pandemii. Oprócz wstrzymania handlu, zamknięcia obiektów sportowych i wielu punktów usługowych, święta wielkanocne miały być objęte zaostrzonymi restrykcjami, a Wielki Czwartek i Wielka Sobota miały być tzw. dniami odpoczynku z zakazem zgromadzeń. Ogłoszono, że nie należy odprawiać mszy z udziałem wiernych, ci z kolei mogliby uczestniczyć w nabożeństwach tylko wirtualnie.

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Lockdown w Niemczech spotkał się z falą krytyki

Decyzja o lockdownie była spowodowana gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Spotkała się jednak z negatywnymi opiniami, m.in. ze strony Georga Baetzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu i Heinricha Bedford-Strohma, przewodniczącego Rady Kościoła Ewangelickiego.

Niemcy przedłużają lockdown do 18 kwietnia. Zakaz publicznych zgromadzeń w WielkanocNiemcy. Lockdown do 18 kwietnia. Zakaz publicznych zgromadzeń w Wielkanoc

Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla chrześcijan i nie jest błahostką

- mówił zaskoczony decyzją Baetzing, który napisał na Twitterze, że Niemcy już pokazali w Boże Narodzenie, jak można bezpiecznie odprawić mszę. Z kolei rzecznik ds. polityki religijnej frakcji FDP w Bundestagu ,Benjamin Strasser, określił zamykanie kościołów na czas Wielkanocy "całkowitą przesadą" - pisze tvn24.pl. Premier Saksonii, Michael Kretschmer, również skomentował decyzję Angeli Merkel, sugerując, że nie zabroni odprawiania nabożeństw na terenie swojego kraju związkowego.

Angela Merkel zwołała pilny szczyt

Po serii gwałtownych reakcji na nowe obostrzenia Angela Merkel zwołała pilny szczyt z premierami wszystkich krajów związkowych. Po zakończeniu spotkania kanclerz oświadczyła, że wycofuje zaostrzone restrykcje na okres Wielkanocy, podkreślając jednocześnie, że idea lockdownu została stworzona z najlepszymi intencjami. Oceniła jednak, że ten plan był nieprzemyślany - pisze "Reuters".

Koronawirus w Niemczech. Angela MerkelAngela Merkel: Do końca lata zaoferujemy szczepionkę każdemu Niemcowi

Ten błąd jest tylko i wyłącznie moim błędem

- powiedziała.

Niemcy, z całkowitą populacją wynoszącą 83 miliony, zgłosiły w środę kolejne 15 813 zakażeń, co daje łącznie 2 690 523 zachorowań, od początku pandemii. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 248 do 75 212.

Więcej o: