Białoruś. Szefowa Związku Polaków Andżelika Borys zatrzymana przez milicję. Interweniuje MSZ

We wtorek doszło do zatrzymania Andżeliki Borys, szefowej Związku Polaków na Białorusi. Interwencję w tej sprawie podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Konsul RP w Grodnie natychmiast udał się do aresztu i podejmuje kontakt z lokalnymi władzami w celu wyjaśnienia okoliczności zatrzymania oraz nawiązania kontaktu z panią Borys" - napisał Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w MSZ.

Białoruska milicja zatrzymała prezeskę tamtejszego Związku Polaków, Andżelikę Borys. Nie są znane powody jej zatrzymania. 

"Milicja w domu Andżeliki Borys. Jest ona zatrzymana i ma być przewieziona na komisariat dzielnicy Leninowskiej Grodna. Na razie brak szczegółów co do tego, jaka jest podstawą tych działań" - poinformował na Twitterze Andrzej Poczobut, dziennikarz i członek zarządu głównego Związku Polaków na Białorusi. Informację potwierdził też wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, Marek Zaniewski. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do informacji na temat zatrzymania Polki. 

Konsul RP w Grodnie natychmiast udał się do aresztu i podejmuje kontakt z lokalnymi władzami w celu wyjaśnienia okoliczności zatrzymania oraz nawiązania kontaktu z panią Borys

- napisał na Twitterze Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w MSZ.

Zatrzymanie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Andżelika Borys została zatrzymana przez funkcjonariuszy białoruskiej milicji i doprowadzona na Komendę Wydziału Spraw Wewnętrznych Rejonu Leninowskiego. Portal internetowy "Znad Niemna" informuje, że na razie "nie wiadomo za co została zatrzymana szefowa największej polskiej organizacji na Białorusi". Jej koledzy wybierają się na komisariat, by śledzić sytuację na bieżąco.

O 17:43 Andrzej Poczobut rozmawiał na antenie TVN24 na temat zatrzymania Andżeliki Borys i w tym czasie doszło do wylegitymowania go przez milicję. - Myślałem, że mnie zatrzymają, ale dzięki Bogu tylko wylegitymowali - powiedział na antenie. Dopytywany przez dziennikarkę stacji, czy "jest bezpieczny", odparł: - Ja jestem na Białorusi... Policja jest jakieś 20 metrów ode mnie teraz. Są ludzie ze Związku Polaków.

Po godzinie 18 dziennikarz przekazał, że Konsul RP opuścił komisariat i nie ujawniono mu przyczyn zatrzymania Andżeliki Borys.

Działania Andżeliki Borys na rzecz Polaków na Białorusi

Andżelika Borys od kilkunastu lat kieruje Związkiem Polaków na Białorusi. W sobotę na X zjeździe organizacji została wybrana ponownie liderką polskiej mniejszości na Białorusi. Związek Polaków, którym kieruje Andżelika Borys, nie jest uznawany przez władze białoruskie.

Zobacz wideo Starcia na Białorusi po sekretnym zaprzysiężeniu Łukaszenki

Olsztyn. Na cmentarzu komunalnym doszło do aktu wandalizmu Olsztyn. Akt wandalizmu na kilkudziesięciu dziecięcych grobach.

Więcej o: