Rosja. Służby zabroniły obserwować Księżyc. W obawie przez "polityczną agitacją"

Federalna Służba Bezpieczeństwa wydała komunikat, w którym zakazuje mieszkańcom miasta Ust-Kut w obwodzie irkuckim na Syberii, obserwacji Księżyca przy pomocy teleskopu. FSB wydało taką decyzję w obawie przed agitacją polityczną.

Sprawa dotyczy organizacji lokalnego wydarzenia polegającego na obserwacji Księżyca. Cofnięcie zgody władze uzasadniły niedotrzymaniem terminów - organizatorzy zgłosili wydarzenie z pięciodniowym wyprzedzeniem, podczas gdy przepisy mówią o terminie 10 dni.

Protest w Bristolu Bristol. Pokojowe protesty przerodziły się w zamieszki. Ranni policjanci

Rosja. Obawa przed działaniami opozycyjnej organizacji

Cytowany przez Radio Swoboda szef miejskiej administracji Jewgienij Koszkarow powołał się na naciski ze strony Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Obawiał się też, że na spotkaniu organizowanym przez Centrum Wsparcia Obywatelskiego będą rozdawane materiały agitacyjne.

Zgodnie z podawanymi przez rosyjskie radio informacjami, Centrum Wsparcia Obywatelskiego ma renomę opozycyjnej organizacji. Niewykluczone, że właśnie dlatego lokalnym służbom nie spodobała się inicjatywa wspólnej obserwacji Księżyca.

Zobacz wideo Nord Stream 2: Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze?

Rosja. W pozostałych miastach nie doszło do odwołania wydarzenia

Sama FSB zaprzeczyła, że ma jakikolwiek związek z odwołaniem imprezy. Miała się ona odbyć w nocy z 20 na 21 marca w 14 miejscowościach obwodu irkuckiego, w tym Ust-Kut. W każdym mieście ustawiono po dwa teleskopy, aby wszyscy chętni mogli obserwować Księżyc i gwiazdy. Projekt został zorganizowany przez planetarium w Irkucku i tamtejsze Regionalne Towarzystwo Astronomiczne.

Floryda przeżywa oblężenie turystów. Turyści zorganizowali imprezę na ulicach Miami Beach Floryda. Najazd imprezowiczów na Miami Beach. Wprowadzono stan wyjątkowy

Miasto Ust-Kut nie posiada teleskopu, a Centrum Wsparcia Obywatelskiego nie miało zamiaru ustawiać na jego terenie dwóch własnych urządzeń, choć jedno z nich zostało zakupione w celu realizacji tego projektu. Poza tą miejscowością, w żadnej innej wydarzenia nie odwołano.

Więcej o: