Francja. 6,5 tys. osób bawiło się na nielegalnym balu. Mieli maseczki. Karnawałowe

Tysiące Francuzów zebrało się w niedzielę na nielegalnym balu w centrum Marsylii. Mieli na twarzach maseczki - karnawałowe. Policjanci rozpędzili tłum bawiących się na imprezie, na której organizację - z powodów epidemiologicznych - nie zgodziły się władze.

- Młodzi ludzie mają dość zamykania się. Nie ma tu słabych starszych ludzi, tylko młodzi ludzie - powiedział portalowi france3-regions.francetvinfo.fr 26-letni mężczyzna biorący udział w imprezie. Uczestnicy nielegalnego balu zamiast maseczek ochronnych mieli na sobie maski karnawałowe i przebrania.

Francja. Młodzi ludzie nie chcą być zamknięci, wolą się bawić 

6,5 tys. osób zgromadziło się w niedzielę w dzielnicy La Plaine na placu Jean-Jauresa, aby z poślizgiem jednak uczcić karnawał. Uczestnicy imprezy zamiast maseczek ochronnych mieli na sobie maski z wizerunkami celebrytów i polityków. W tłumie można było odszukać osoby przebrane za m.in. Zinedine'a Zidane'a, a nawet za francuskiego epidemiologia prof. Didiera Raoulta. Zgromadzonych rozgoniła policja.

"Przeprowadzamy kontrole wokół pochodu, w szczególności dotyczące noszenia masek, a osoby naruszające przepisy są karane grzywną" - poinformowała agencję AFP o prowadzonych podczas balu działaniach policja z Marsylii. Funkcjonariusze podjęli interwencję rozproszenia uczestników karnawału w Starym Porcie po godzinie 18. Zatrzymano wówczas tylko siedem osób. 

Nielegalna impreza we FrancjiFrancja. Impreza sylwestrowa na 2500 osób. Zaatakowano żandarmów

Na kilka francuskich regionów nałożono lockdown

Od soboty część Francji została objęta lockdownem, jednak nie wprowadzono go w Marsylii. W mieście obowiązują jednak ograniczenia sanitarne m.in. nakaz zasłania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej czy zakaz zgromadzeń. 

Francuski premier zaszczepił się preparatem AstraZeneca przed kameramiW świetle kamer, z transmisją na żywo. Premier Francji zaszczepiony AstrąZeneką

We Francji od kilku dni stale rośnie liczba osób zakażonych COVID-19. Zdarza się, że pozytywne wyniki na obecność wirusa otrzymuje dziennie prawie 35 tys. osób. W sobotę, na covidowych oddziałach intensywnej terapii, przebywały 4 353 osoby, co jest rekordową liczbą w tym roku. Na skutek zakażenia wirusem we Francji zmarło ponad 92 tys. osób. Zaszczepionych zostało ponad 11,4 proc. dorosłych obywateli tego kraju.

Zobacz wideo Wielkanoc bez spotkań rodzinnych? Marek Posobkiewicz komentuje
Więcej o: