Papież Franciszek potępił mafie bogacące się na pandemii. "To struktury grzechu"

Papież Franciszek w niedzielnym wystąpieniu napiętnował organizacje mafijne, które wzbogacają się, wykorzystując pandemię. Jak stwierdził, są one "przeciwne ewangelii". Południowa modlitwa Anioł Pański bez udziału wiernych była transmitowana z papieskiej biblioteki.

21 marca we Włoszech obchodzony jest narodowy dzień upamiętniający ofiary mafii. Z tej okazji papież Franciszek zaapelował o walkę ze zorganizowanymi grupami przestępczymi.

- Mafie są obecne w różnych częściach świata i, korzystając z pandemii, wzbogacają się poprzez korupcję - stwierdził. Jak dodał, "te struktury grzechu, struktury mafijne, są przeciwne ewangelii i mylą bałwochwalstwo z wiarą". Franciszek podkreślił, że "Jan Paweł II napiętnował mafijną kulturę śmierci".

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Papież Franciszek o organizacjach przestępczych

Nie wiadomo, co dokładnie miał na myśli papież Franciszek, można jednak podejrzewać, że odnosił się do medialnych doniesień z ostatnich tygodni i miesięcy.

Na początku marca Interpol poinformował o przechwyceniu w Republice Południowej Afryki ok. 400 ampułek (ok. 2,4 tys. dawek) fałszywych szczepionek przeciw COVID-19. Natrafiono tam także na sporą liczbę trefnych maseczek. Zatrzymano trzech obywateli Chin i obywatela Zambii.

Fałszywe szczepionki zabezpieczone w RPA2,4 tys. dawek fałszywej szczepionki przechwycone w RPA

Reuters podaje, że z kolei we Włoszech lichwiarze oferują m.in. firmom znajdującym się na skraju bankructwa wysoko oprocentowane pożyczki.

Następnie, w związku z przypadającym w poniedziałek Światowym Dniem Wody, papież powiedział, że dla wierzących woda nie powinna być towarem, bo jest darem Bożym i uniwersalnym symbolem, zapewniającym życie i zdrowie. Franciszek zaapelował o dostęp do wody dla wszystkich.

Więcej o: