Białoruś. Liderka opozycji nawołuje do rozmów z "przedstawicielami reżimu"

W sierpniu 2020 roku ogłoszono zwycięstwo Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich. Na Białorusi rozpoczęły się największe w historii kraju protesty, które były dość brutalnie tłumione przez władze. Liderka opozycji proponuje teraz rozmowy z "przedstawicielami reżimu".

Liderka białoruskiej opozycji, Swiatłana Cichanouska, opublikowała na swoim koncie na YouTube film, w którym zaproponowała negocjacje z urzędnikami reżimu. Miałyby w nich pośredniczyć organizacje międzynarodowe.

Zobacz wideo Starcia na Białorusi po sekretnym zaprzysiężeniu Łukaszenki

"Przyczyną kryzysu jest to, że władzę trzyma człowiek, który przegrał wybory"

Cichanouska powiedziała podczas swojego wystąpienia, że kryzys na Białorusi można rozwiązać w sposób pokojowy.

 
Przyczyną kryzysu jest to, że władzę trzyma człowiek, który przegrał wybory. On nie chce odejść, pluje w twarz milionom Białorusinów. Próbuje kierować krajem za pomocą przemocy i represji

- mówiła w filmie, który został wyświetlony już ponad 173 tys. razy. Cichanouska w zeszłym roku brała udział w wyborach prezydenckich, a następnie została zmuszona do emigracji przez służby Łukaszenki.

Hiszpania szóstym krajem świata, który zalegalizował eutanazjęHiszpania szóstym krajem świata, który zalegalizował eutanazję

Zdaniem opozycjonistki Białorusini są zastraszeni, a Aleksander Łukaszenka grozi wojną domową i zapowiada, że protesty pacyfikować będzie wojsko. Warto jednak zauważyć, że media wielokrotnie donosiły już o dotkliwych represjach dla manifestujących obywateli. - Stąd apel o rozmowy z władzami za pośrednictwem międzynarodowych organizacji - pisze belsat.eu.

Apel Swiatłany Cichanouskiej poparło 140 tysięcy osób

Liderka opozycji ogłosiła, że rozpoczyna internetowe głosowanie, aby móc przeprowadzić rozmowy z "przedstawicielami reżimu". Jak podkreśliła, powinny to być rozmowy z tymi urzędnikami, którzy "są gotowi myśleć o przyszłości i podejmować dojrzałe decyzje".

W ciągu 2 godzin od ogłoszenia propozycji, na internetowej platformie Hołas poparło ją 140 tysięcy osób.

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Iran obarcza winą operatora obrony przeciwlotniczejZestrzelenie ukraińskiego samolotu. Iran obarcza winą operatora

Cichanouska mówiła w apelu, że negocjacje powinny się odbywać przy udziale międzynarodowych pośredników. Jej zdaniem, ONZ i OBWE byłyby skłonne wziąć udział w rozmowach.

Wasze głosy pomogą nam doprowadzić do konkretnych kroków ze strony struktur międzynarodowych - OBWE i ONZ. Są one gotowe, by zorganizować platformę do rozmów i wystąpić w charakterze pośredników, a także skłonić reżim do zgody na negocjacje

- mówiła opozycjonistka. Alaksander Łukaszenka jak dotąd wielokrotnie odrzucał możliwość takich negocjacji. Teraz jednak propozycja jest skierowana do urzędników reżimu. 

Więcej o: