Watykan. Grupa księży nie akceptuje dekretu w sprawie par jednopłciowych. "Jesteśmy zbulwersowani"

Grupa księży postanowiła sprzeciwić się Watykanowi i zapowiedziała, że nie będzie przestrzegać dekretu zabraniającego błogosławienia par jednopłciowych. Duchowni wyrazili oburzenie stanowiskiem Kościoła. "Jest to nawrót do czasów, które mieliśmy nadzieję przezwyciężyć wraz z papieżem Franciszkiem" - napisali.

Ostatnio pisaliśmy o dekrecie wydanym przez Watykan w odpowiedzi na pytanie, czy księża katoliccy mogą błogosławić związki par jednopłciowych. Napisano w nim, że osoby homoseksualne należy traktować z szacunkiem, jednak małżeństwa jednopłciowe nie mają na celu stworzenia nowego życia. "Bóg nie błogosławi grzechu i nie może błogosławić grzechu: błogosławi grzesznego człowieka, aby mógł rozpoznać, że jest częścią jego planu miłości i pozwolić mu się zmienić" - pisano. 

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"

Grupa księży przeciwna dekretowi Watykanu w sprawie związków jednopłciowych 

Jak podaje Reuters, swój sprzeciw w tej sprawie postanowiła wyrazić austriacka Inicjatywa Księży Parafialnych. "Jesteśmy głęboko zbulwersowani nowym rzymskim dekretem, który chce zakazać błogosławienia kochających się osób tej samej płci. Jest to nawrót do czasów, które mieliśmy nadzieję przezwyciężyć wraz z papieżem Franciszkiem" - napisali w swoim oświadczeniu duchowni. Podkreślili także, że "w solidarności z tak wieloma" nie zamierzają odmawiać żadnej kochającej się parze, która w przyszłości poprosi o boże błogosławieństwo. 

Ksiądz / zdjęcie ilustracyjne Byli uczniowie zeznawali w sprawie molestowania w watykańskiej placówce

Inicjatywa została założona w roku 2006 przez dziewięciu księży. Teraz ma mieć około 350 członków Kościoła oraz ponad 3000 świeckich zwolenników, a na jej czele stoi ksiądz Helmut Schueller, który w latach 1996-2005 pełnił rolę rzecznika praw ofiar w archidiecezji wiedeńskiej. W 2012 roku został jednak przez Watykan pozbawiony prawa do posługiwania się tytułem prałata, po tym jak rok wcześniej zapoczątkował "ruch nieposłuszeństwa". Członkowie Inicjatywy domagają się między innymi wprowadzenia przepisów, które umożliwiałyby duchownym zawieranie związków małżeńskich, a kobietom zostanie księżmi.

Papież Franciszek Papież Franciszek usankcjonował udział kobiet w celebracjach liturgicznych

Więcej o: