Szwecja i Łotwa wstrzymują szczepienia AstraZeneką. Czekają na badania EMA

Łotwa i Szwecja wstrzymały szczepienia przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca. To działanie wyłącznie prewencyjne, które państwa podjęły po tym, jak w kilku krajach po podaniu szczepionki wystąpiły zakrzepy krwi u pacjentów. W Szwecji ani na Łotwie nie stwierdzono przypadków zatorów zakrzepowych po podaniu AstraZeneki.

Łotewski resort zdrowia wydał oświadczenie, w którym prosi lekarzy o nieużywanie otwartych fiolek AstraZeneki oraz o nienapoczynanie nowych. - Decyzja jest środkiem zapobiegawczym. Istotne jest, aby sprawdzić, czy występujące zdarzenia mają związek ze szczepieniami - powiedział główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell.

Konferencja prasowa premiera i mninistra zdrowia w Warszawie w sprawie epidemii koronawirusaNiedzielski: W Polsce nie ma przesłanek do wstrzymania szczepionki AstraZeneca

Wstrzymanie szczepień w Szwecji AstraZeneką

Jak donosi Financial Times, rzecznik koncernu AstraZeneca w państwach nordyckich Christina Malmberg Haegerstrand uszanowała decyzję rządu o wstrzymaniu szczepień ich preparatem. Do tej pory Szwecja otrzymała 409 tys. dawek szczepionki AstraZeneka.

Szwedzki Urzędu Zdrowia Publicznego poinformował o niepożądanych skutkach poszczepiennych, do których zaliczył zakrzepy krwi (zakrzepica) oraz niski poziom płytek krwi (małopłytkowość). Dodał również, że skutki te nie zostały zaobserwowane u obywateli Szwecji. Szwedzkie media informowały, że w związku ze wstrzymaniem szczepień tym preparatem w innych krajach Europy, w wielu miejscach w Szwecji pacjenci rezygnowali ze szczepienia.

Zobacz wideo Czas między przyjęciem dwóch dawek szczepionki ma zostać wydłużony według zaleceń rady medycznej

Łotwa podjęła decyzję o wstrzymaniu szczepień

Łotewskie służby zdrowotne w oświadczeniu podkreśliły, że decyzja o wstrzymaniu szczepień została podjęta "jako środek zapobiegawczy" po tym, jak w innych krajach Unii Europejskiej pojawiły się informacje o możliwych skutkach ubocznych preparatu AstraZeneka. Łotewski rząd informuje, że nie potwierdzono dotąd żadnych takich skutków w kraju. W czwartek Europejska Agencja Leków organizuje spotkanie, podczas którego zapadnie decyzja czy zająć się przypadkami dotyczącymi zakrzepów krwi u osób zaszczepionych preparatem firmy AstraZeneca.

Szczepionka AstraZenecaHiszpania, Francja, Włochy i Niemcy zawieszają szczepienia AstrąZeneką. WHO uspokaja

Więcej o: