Watykan: Kościół nie może błogosławić związków jednopłciowych. "Bóg nie może błogosławić grzechu"

W poniedziałek Watykan wydał dekret, z którego wynika, że Kościół katolicki nie może błogosławić związków osób tej samej płci, ponieważ "Bóg nie może błogosławić grzechu" - informuje Associated Press.

Kongregacja Nauki Wiary wydała w poniedziałek formalną odpowiedź na pytanie, czy duchowieństwo katolickie może błogosławić związki homoseksualne. Associated Press podaje, że została ona zawarta w dwustronicowym wyjaśnieniu opublikowanym w siedmiu językach i zatwierdzona przez papieża Franciszka. Dekret rozróżnił błogosławieństwo osób homoseksualnych, które podtrzymał od błogosławieństwa ich związków.

"Bóg nie błogosławi grzechu"

Watykan utrzymał, że osoby homoseksualne należy traktować z godnością i szacunkiem. Jednak, jak podkreślił, nauczanie katolickie utrzymuje, że małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest częścią planu Boga i ma na celu stworzenie nowego życia.

W dokumencie można przeczytać, że skoro związki jednopłciowe nie są częścią tego planu, to nie można ich błogosławić. "Obecność w takich relacjach elementów pozytywnych, które same w sobie mają być cenione i doceniane, nie może ich usprawiedliwić i uczynić ich prawowitymi przedmiotami kościelnego błogosławieństwa. (...) Bóg nie błogosławi grzechu i nie może błogosławić grzechu: błogosławi grzesznego człowieka, aby mógł rozpoznać, że jest częścią jego planu miłości i pozwolić mu się zmienić" - brzmi, jak podaje AP, komunikat.

Zobacz wideo Czy "uchwały anty-LGBT" powinny skutkować odebraniem środków unijnych?
Więcej o: