Rosja. Zerwane forum opozycji, około 200 osób zatrzymanych. Policja tłumaczy to łamaniem obostrzeń

Moskiewska policja zerwała opozycyjne Forum Zjednoczonych Demokratów. W spotkaniu zaplanowanym na dwa dni brali udział niezależni deputowani dziewięciu rad rejonowych rosyjskiej stolicy i samorządowcy z innych miast. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że do komisariatów przewieziono łącznie około 200 osób.

Pretekstem do wejścia policji na konferencję była informacja, że są tam osoby związane z organizacją Otwarta Rosja, której działalność została w kraju zakazana. Później funkcjonariusze w protokołach zatrzymania dopisali, że uczestnicy forum naruszyli bezpieczeństwo sanitarne. Jak podaje agencja AP, policja w oświadczeniu informowała, że uczestnicy konferencji nie nosili masek. Niezależna organizacja OVD-Info opublikowała listę 180 osób, które zostały zatrzymane.

Zobacz wideo 10 lat wojny domowej w Syrii. Miliony uchodźców, gigantyczne zniszczenia, pogłębiony przez pandemię kryzys

Rosja. Policja zerwała forum opozycji i zatrzymała ok. 200 osób

Wśród nich byli między innymi znani opozycjoniści: Julia Galiamina, Ilia Jaszyn, Maksim Rieznik i Jegienij Rojzman. Poszczególne osoby, po przesłuchaniu i podpisaniu dokumentów są zwalniane do domów. Część adwokatów poinformowała, że nie dopuszczono ich do klientów. Opozycjoniści dostali wezwania sądowe w sprawie uczestniczenia w nielegalnym zgromadzeniu. 

- Celem było wystraszenie ludzi, by trzymali się z dala od angażowania w politykę - skomentował Andriej Piwowarow z Otwartej Rosji. Do komisariatów zostali także przewiezieni reporterzy kilku niezależnych portali informacyjnych. Wszystkim grożą grzywny od 5 do 15 tysięcy rubli, to jest w przeliczeniu od 40 do 150 euro.

Otwarta Rosja została założona w 2001 roku przez Michaiła Chodorkowskiego. Rosyjski biznesmen i opozycjonista został skazany za swoją działalność na 10 lat więzienia. Został wypuszczony w 2013 roku. Obecnie mieszka w Londynie. AP przypomina, że w 2015 roku w Rosji weszła w życie ustawa, zgodnie z którą karalne było działanie w "niepożądanych" grupach. Na liście ok. 30 zakazanych organizacji znalazła się m.in. Otwarta Rosja.

Więcej o: