USA. Prywatna klinika szczepiła pacjentów przeciwko COVID-19... powietrzem

Jedna z prywatnych klinik firmy Kroger w Midlothian w Wirginii dwukrotnie pomyliła się w procesie szczepień. Początkowo poinformowano, że w szczepionkach przeciw COVID-19 znajdowała się sól fizjologiczna, zaś po otrzymaniu "szczegółowych informacji" okazało się, że w strzykawkach nie było żadnej substancji.

Sprawę nagłośniła lokalna stacja CBS 6. Rzecznik oddziału Mid-Atlantic firmy Kroger opublikował w ostatnią środę oświadczenie, z którego wynikało, że doszło do "pomyłki" - niektórzy pacjenci czekający na pierwszą dawkę mieli otrzymywać sól fizjologiczną. Po kilku godzinach rzecznik dodał, że "otrzymano złe informacje", a tak naprawdę w strzykawkach nie znajdowała się żadna substancja. "Zaszczepionych powietrzem" zostało kilka osób. Gdy pomyłka wyszła na jaw, zostali już zaszczepieni właściwie.

Szczepienia przeciwko COVID-19Prezeska Pfizer Polska: Zapanowanie nad pandemią w 2021 r. to realny scenariusz

USA. "Tym razem zastrzyk bolał bardziej"

Lokalnym dziennikarzom udało się dotrzeć do jednego z pacjentów, którzy przyjął "pustą" szczepionkę. - Zawsze szczepię się na grypę i tym razem czułem, że zastrzyk boli bardziej. Kiedy wróciłem po normalną dawkę, od razu poczułem różnicę - oznajmił.

Pacjent dodał przy tym, że personel medyczny był mocno zdziwiony całą sytuacją. - Moim największym zmartwieniem byłoby to, gdyby nikt nie odkrył pomyłki. Dawałoby to fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Jestem szczęśliwy, że do tego nie doszło - przyznał.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

USA. Ponownie przeszkolono pracowników wykonujących szczepienia

Przedstawiciel firmy Kroger zapewnił, że wszystkie osoby wykonujące szczepienia w klinice zostały ponownie przeszkolone. Stanowy departament zdrowia zajmuje się nad wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia.

Szpital. Zdj. ilustracyjneLekarz: Coraz młodsi i bardziej otyli pacjenci trafiają na oddział

Zdaniem ekspertów, wstrzyknięcie dużej ilości powietrza do naczynia krwionośnego jest niebezpieczne, może doprowadzić nawet do zatrzymania krążenia krwi.

Więcej o: