Piotr Hofmański prezydentem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. "Jeden z największych sukcesów"

Piotr Hofmański został nowym prezydentem Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jego kadencja będzie trwała trzy lata. "Jeden z największych sukcesów w polskim świecie prawniczym" - napisał na Twitterze RPO Adam Bodnar.

Międzynarodowy Trybunał Karny poinformował o wynikach czwartkowych wyborów nowych prezydentów. Głosowanie ze względu na pandemię odbyło się drogą internetową. Prezydentem MTK w Hadze został polski sędzia, Piotr Hofmański. 

Konsulat w Brześciu Białoruś wydala kolejnych polskich dyplomatów. 48 godzin na wyjazd

Hofmański: jestem pierwszym prezydentem MTK pochodzącym z państw Europy Wschodniej

Hofmańskiego wybrano na posiedzeniu plenarnym na prezydenta Trybunału na trzyletnią kadencję ze skutkiem natychmiastowym. Pierwszym wiceprezydentem został Peruwiańczyk, Luz del Carmen Ibanez Carranza, a drugim wiceprezydentem - Antoine Kesia-Mbe Mindua z Demokratycznej Republiki Konga.

Jestem bardzo zaszczycony tym, że mogę pełnić funkcję nowego prezesa MTK wraz z dwoma wiceprzewodniczącymi. Szczególnie cieszę się, że robię to jako pierwszy prezydent MTK pochodzący z grupy państw Europy Wschodniej. Trybunał stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami, a najlepszym sposobem na sprostanie tym wyzwaniom jest ponowne skupienie się na robieniu wszystkiego, co w naszej mocy, aby wymierzyć sprawiedliwość

- powiedział nowy prezydent.

Joe Biden USA. Biden podpisał pakiet antykryzysowy. Pierwsze czeki już w weekend

Jeden z największych sukcesów w polskim świecie prawniczym

- napisał na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Złożył też gratulacje. 

Kim jest Piotr Hofmański?

Piotr Hofmański jest profesorem prawa, był wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1996-2015 był sędzią Sądu Najwyższego Izby Karnej. Objął funkcję rzecznika prasowego Sądu Najwyższego. Jest autorem i współautorem ok. 300 publikacji naukowych, w tym obszernego komentarza do kodeksu postępowania karnego. W 2014 roku został wybrany na sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze na kadencję 2015–2024, tym samym został pierwszym Polakiem w historii tej instytucji, działającej od 2002 roku.

Zobacz wideo Nowy standard teleporad. Dzieci do 6 roku życia powinny być badane na miejscu
Więcej o: