USA. Biden podpisał "Amerykański Plan Ratunkowy". Pieniądze zaczną do ludzi spływać już w weekend

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19. Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem "Amerykańskiego Planu Ratunkowego" pakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje. Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

Rzeczniczka Białego Domu poinformowała, że pieniądze zaczną spływać na konta Amerykanów już w najbliższy weekend.

Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju - jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota

- mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

Orędzie Bidena na rok epidemii

Biden ma w nocy polskiego czasu wygłosić orędzie w związku z rokiem od początku epidemii. Według zapowiedzi prezydent ma mówić o ponad 500 tysiącach Amerykanów, którzy zmarli na koronawirusa, poświęceniach, jakich dokonali obywatele i następnych krokach w walce z epidemią.

"Amerykański Plan Ratunkowy" został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów, którzy mają większość w obu izbach. Republikanie krytykowali ustawę, argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]
Więcej o: