Dymisja słowackiego ministra zdrowia. Sputnik V wywołał kryzys w koalicji rządzącej

Słowacki minister zdrowia Marek Krajczi ogłosił w czwartek, że poda się do dymisji. Jego decyzja kończy kryzys w koalicji rządzącej wywołany zakupem przez Słowację rosyjskiej szczepionki Sputnik.

Dymisja Marka Krajczigo była warunkiem utrzymania koalicji postawionym przez Wolność i Solidarność oraz Dla Ludzi, dwie mniejsze partie tworzące gabinet Igora Matovicza, lidera partii Zwyczajni Ludzie.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Słowacki minister zdrowia Marek Krajczi poda się do dymisji. W tle konflikt o rosyjską szczepionkę Sputnik V

Sam premier wysoko ocenił dokonania swojego ministra w walce z koronawirusem i stwierdził, że stał się on "ofiarą rytualną".

Jak przypomina "Deutsche Welle", decyzja o zakupie przez Słowację rosyjskiej szczepionki Sputnik V doprowadziła do konfliktu w koalicji rządzącej. W proteście wystąpił z niej Tomász Valászek, poseł partii Dla Ludzi i były ambasador przy NATO. "Tajne loty wojskowe. Niesprawdzone rosyjskie szczepionki. Tajemniczy pośrednik bliski Władimirowi Putinowi. Do tego doszedł szef rządu Republiki Słowackiej w rok po wyborach" - napisał na Facebooku. 

Słowacja odebrała pierwszą dostawę rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V. Przyleciała wojskowym samolotem.Słowacja ma już szczepionkę z Rosji. Na lotnisku "witał" ją premier

Część słowackich mediów uznała jednak Krajczigo za mało wyrazistego polityka, który nie wprowadził w porę odpowiednich restrykcji sanitarnych, przez co Słowacja stała się jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów w Europie.

Matovicz zapowiedział, że wymiana ministra zdrowia potrwa kilka tygodni. Dodał, że Marek Krajczi opuści definitywnie swoje stanowisko dopiero w momencie, kiedy na Słowacji rozpoczną się szczepienia rosyjskim preparatem Sputnik. Premier nie podał nazwiska następcy Krajczigo. Jednym z wymienianych kandydatów na to stanowisko jest obecny wiceminister finansów Marcel Klimek.

Jak dotąd Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku preparaty firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneka oraz Johnson & Johnson (11 marca). 

Więcej o: