Trump: Gdybym nie był prezydentem, szczepionka pojawiłaby się za pięć lat. A może nigdy

W środę prezydent USA Joe Biden ogłosił, że jego administracja zamówi kolejne 100 milionów dawek szczepionki firmy Johnson & Johnson. Kilka godzin później były lokator Białego Domu, Donald Trump, wydał oświadczenie, w którym przypomniał własne zasługi w kwestii amerykańskiego programu szczepień. "Mam nadzieję, że wszyscy pamiętają!" - napisał Trump.

"Mam nadzieję, że w trakcie zastrzyku wszyscy pamiętają, że gdybym nie był prezydentem, to nie dostaliby szczepionki przeciwko koronawirusowi - w najlepszym razie - przez kolejne pięć lat. A może i nigdy. Mam nadzieję, że wszyscy o tym pamiętają!" - napisał w oświadczeniu były prezydent Donald Trump. Były prezydent USA wtrącił też, że SARS-CoV-2 "nazywany jest często chińskim wirusem". 

Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

Trump pochwalił się swoimi zasługami dla amerykańskiego programu szczepień. "Pamiętajcie!"

Dziennik "Boston Herald" zauważył, że komentarz Trumpa pojawił się tuż po tym, jak prezydent Joe Biden ogłosił, że jego administracja zamówi 100 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi od firmy Johnson & Johnson. 

Po spotkaniu z przedstawicielami koncernu Biden stwierdził, że Stany Zjednoczone "są teraz na dobrej drodze, aby do końca maja zapewnić wystarczającą podaż szczepionek dla każdego dorosłego Amerykanina". Jak dodał, stanie się to wcześniej, niż ktokolwiek przewidywał. 

Jak dotąd jedną dawkę szczepionki otrzymały w USA 62 miliony ludzi (19 proc. populacji), a prawie 33 miliony osób (10 proc.) jest w pełni zaszczepionych - wynika z raportu Centers for Disease Control and Prevention.

Szczepionki Johnson&JohnsonKomisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Johnson&Johnson

Dostępne na amerykańskim rynku dwudawkowe preparaty firm Pfizer i Moderna zostały opracowane i zatwierdzone do użytku w nagłych wypadkach pod koniec kadencji Trumpa. Moderna otrzymała fundusze na projektowanie i testy w ramach rządowego programu Operation Warp Speed zainicjowanego w maju 2020 r. Szczepionka wyprodukowana przez Johnson & Johnson została dopuszczona do użytku po objęciu urzędu przez Bidena, choć wstępną umowę z firmą zawarła jeszcze administracja Trumpa. 

Więcej o: