Kongres USA uchwalił gigantyczny "Plan Ratunkowy". Na pomoc Amerykanom przeznaczono 1,9 biliona dolarów

Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił gigantyczny pakiet antykryzysowy o wartości biliona 900 miliardów dolarów. Przewiduje on wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów na osobę, wsparcie władz lokalnych, przyspieszenie produkcji szczepionek, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia. Pakiet czeka teraz na podpis prezydenta USA.

Zgodnie z ustawą nazwaną "Amerykański Plan Ratunkowy" mieszkańcy USA o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie na rodzinę dostaną czeki na 1400 dolarów na osobę. Oznacza to, że małżeństwo z dwójką dzieci otrzyma wypłatę w wysokości 5600 dolarów. Zwiększone też zostaną ulgi podatkowe na dzieci. Na dziecko poniżej szóstego roku życia będzie przysługiwać 300 dolarów, a na starsze - po 250 dolarów miesięcznie. "Amerykański Plan Ratunkowy" przewiduje też czasowe podniesienie o 300 dolarów tygodniowo zasiłków dla bezrobotnych. W ustawie przewidziano też setki miliardów dolarów na szkoły, szpitale, dystrybucję szczepionek i wsparcie finansowe lokalnych społeczności.

Zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie ustawa została uchwalona wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykują plan jako zbyt kosztowny i niewłaściwie skonstruowany. Przekonują, że ustawa zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy. "Amerykański Plan Ratunkowy" cieszy się jednak wysokim poparciem. Według różnych sondaży popiera go od 60 do 75 procent Amerykanów.

Zobacz wideo LeDuff do Polaków: "Nie róbcie u siebie tego, co widzieliście u nas na Kapitolu"
Więcej o: