Obowiązkowe szczepienia medyków we Francji? "Odmowa niedopuszczalna"

Obowiązkowe szczepienia medyków przeciwko COVID-19 we Francji oficjalnym zaleceniem Narodowej Akademii Medycznej. Zgodnie ze stanowiskiem organu doradczego odmowa przyjęcia szczepionki jest stanowiskiem absolutnie niedopuszczalnym. Obecna sytuacja epidemiczna, zdaniem Akademii, wymaga zmaksymalizowania działań mających na celu ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

We wtorek 9 marca Narodowa Akademia Medyczna wydała komunikat prasowy, w którym podkreślono, iż odmowa szczepienia przeciwko COVID-19 to stanowisko etycznie niedopuszczalne, informują zagraniczne media. Zalecono, by szczepienia były obowiązkowe dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia, zarówno tych z sektora publicznego, jak i prywatnego.  

Narodowa Akademia Medyczna zaleca obowiązkowe szczepienia dla medyków we Francji 

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

- Rutynowe szczepienia pracowników ochrony zdrowia, które stały się priorytetem, nie mogą być uważane za opcjonalne - czytamy w wydanym we wtorek komunikacie.  

Stanowisko Akademii jasno wskazuje na to, że niechęć do szczepienia wśród pracowników ochrony zdrowia jest stanowiskiem etycznie nie do przyjęcia. W związku z tym powinny być one obowiązkowe dla wszystkich medyków z sektora publicznego, a także prywatnego. Medycy są grupą priorytetową w dostępie do szczepionki ze względu na ochronę zdrowia ich samych, ale również pacjentów znajdujących się pod ich opieką.  

Zdaniem organu do spraw zdrowia, obecnie wskaźniki wyszczepialności przeciwko COVID-19 wśród medyków, którzy pracują w ośrodkach opieki dla osób starszych są "notorycznie niewystarczające, porównywalne z tymi zgłaszanymi w przypadku grypy".  

We wtorek 9 marca podjęto decyzję o przedłużeniu lokalnego lockdownu w Dunkierce o kolejne trzy tygodnie. Powyższe postanowienie jest wynikiem złej sytuacji epidemicznej w regionie.

Narodowa Akademia Medyczna to organ doradczy francuskiego rządu. Utworzony został jeszcze w 1820 roku przez panującego wówczas króla Ludwika XVIII.  

Więcej o: