Ukraina. Tarnopol uczcił pamięć dowódcy UPA. Ambasadorzy Polski i Izraela protestują

Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki odwołał swoją wizytę w Tarnopolu na zachodzie Ukrainy. Decyzja ambasadora jest reakcją na nadanie miejskiemu stadionowi w tym mieście imienia Romana Szuchewycza - działacza nacjonalistycznego, niemieckiego kolaboranta oraz dowódcy UPA, formacji odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu.

Ambasador Bartosz Cichocki napisał w liście do Wołodymyra Trusza, szefa tarnopolskiej państwowej administracji obwodowej, że nie miał wyjścia i musiał odwołać swoją wizytę. Bartosz Cichocki podkreślił, że Polaków i Ukraińców łączy zbyt wiele, aby móc pozwolić na zaprzepaszczenie przez nieodpowiedzialnych polityków dorobku pojednania ostatnich dekad. 

Zobacz wideo Przedwczesne wybory? Budka: Dziś uzyskalibyśmy 270-280 miejsc w Sejmie

Ukraina. Tarnopol uhonorował Romana Szuchewycza. Polski ambasador protestuje

Ambasador Cichocki wysłał również listy do władz polskich miast, które są miastami partnerskimi Tarnopola. Cichocki poinformował w nich o decyzji tarnopolskich radnych oraz przypomniał sylwetkę Romana Szuchewycza. 

USA. Przed atakiem na Kapitol podłożono bomby. FBI publikuje nagranieUSA. Przed atakiem na Kapitol w okolicy podłożono bomby. FBI publikuje nagranie

Cichocki podkreślił, że Szuchewycz był naczelnym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) odpowiedzialnym za brutalne ludobójstwo Polaków mieszkających w czterech byłych województwach II RP w latach 1943-1944. Dodał, że ofiary Szuchewycza i podległej mu formacji nadal nie mogą liczyć na chrześcijański pochówek na terenie współczesnej Ukrainy. 

Izraelski ambasador żąda anulowania decyzji

Do sprawy odniósł się Ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion. Ambasador napisał na Twitterze, że Roman Szuchewycz pełnił również funkcję dowódcy sformowanego przez Niemców ukraińskiego policyjnego Batalionu Schutzmannschaft. Dodał, że Izrael potępia decyzje o nadaniu miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza oraz żąda jej anulowania.

Roman Szuchewycz był dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii od 1943 r. Jego formacja uczestniczyła w masowych mordach ludności polskiej na Wołyniu, w wyniku których życie straciło kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Przez niektórych historyków Roman Szuchewycz jest uznawany za współodpowiedzialnego eksterminacji mniejszości żydowskiej.  

Grecja. Protesty przeciwko brutalności policji. Funkcjonariusze ranniGrecja. Protesty przeciwko brutalności policji. Funkcjonariusze ranni

Więcej o: