Szwecja. Trzy osoby w ciężkim stanie po ataku w Vetlandzie. 22-letni sprawca był wcześniej karany

Siedem osób zostało rannych, a trzy z nich znajdują się w ciężkim stanie - tak wygląda bilans ataku nożownika w mieście Vetlanda na południu Szwecji. 22-letni Afgańczyk jest podejrzany o usiłowanie morderstwa. Szwedzka prokuratura poinformowała w czwartek, że motyw terrorystyczny nie został potwierdzony.

Do ataku doszło w środę około godziny 15. Napastnik atakował nożem mieszkańców Vetlandy, 20-tysięcznego miasta na południu Szwecji. Na miejsce ataku zadysponowano 15 zespołów policyjnych. Część miasta, w pobliżu dworca kolejowego, została odgrodzona. Zanim napastnik został postrzelony przez policję, zdołał ranić siedem osób. Wszyscy ranni, włącznie z nożownikiem zostali przetransportowani do szpitala. 

Zobacz wideo Jak zachować się w trakcie zamachu bombowego?

Szwecja. 22-letni sprawca był wcześniej karany

Nie wiadomo, czy sprawca wybierał swoje ofiary celowo, czy też losowo. Z ogólnej liczby siedmiu rannych, trzy osoby znajdują się w ciężkim stanie w szpitalu. Wszystkie ofiary ataku to mężczyźni w wieku od 35 do 75 lat.  

Birma. Najkrwawszy dzień protestów. Zginęło 38 osób, w tym dzieci Birma. Najkrwawszy dzień protestów. Zginęło 38 osób, w tym dzieci

Policji udało się ustalić tożsamość napastnika. To 22-letni obywatel Afganistanu, który był wcześniej karany za przestępstwa związane z narkotykami. Mężczyzna przebywa w Szwecji od 2017 r. i starał się o przedłużenie prawa do pobytu. Policja przeszukała jego mieszkanie. Według śledczych nic nie wskazuje, aby napastnik miał wspólników.  

Sprawa 22-letniego Afgańczyka będzie prowadzona jako usiłowanie morderstwa siedmiu osób, chociaż służby wcześniej zakwalifikowały ją jako próbę zabójstwa oraz przestępstwo o charakterze terrorystycznymProkurator Adam Rullman podkreślił podczas konferencji prasowej w czwartek, że motyw terrorystyczny nie został potwierdzony, ale sprawa jest wciąż rozwojowa. 22-latek przebywa obecnie w szpitalu.  

Szczepionka na koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne) USA. Biskupi ostrzegają przed szczepionką Johnson&Johnson. Koncern wydał oświadczenie

Więcej o: