2,4 tys. dawek fałszywej szczepionki przechwycone w RPA. "Wierzchołek góry lodowej"

Cztery osoby zostały zatrzymane po nalocie w magazynie w Germiston w Republice Południowej Afryki. Znaleziono tam kilkaset ampułek z fałszywą szczepionką. Służby ostrzegają, że kupowanie preparatów z nieznanego źródła jest niebezpieczne.

Służby przechwyciły w Republice Południowej Afryki ok. 400 ampułek (ok. 2,4 tys. dawek) fałszywych szczepionek przeciw COVID-19 - podała w środę międzynarodowa organizacja policji Interpol. Szczepionki znaleziono w magazynie w mieście Germiston w prowincji Gauteng. Natrafiono tam także na sporą liczbę trefnych maseczek. Zatrzymano trzech obywateli Chin i obywatela Zambii.

Jak informuje Interpol, w Chinach policja rozbiła przestępczą grupę sprzedającą fałszywe preparaty. W wyniku nalotu na zakłady produkcyjnego aresztowano ok. 80 osób i przechwycono ok. 3 tys. szczepionek.

Już przed kilkoma tygodniami Interpol ostrzegł służby na całym świecie przed przestępczymi grupami, które mogą handlować takimi szczepionkami.

Zobacz wideo "Jedna fala wirusa obejmuje około 20 procent społeczności" (wypowiedź z 25 lutego)

Interpol: To tylko wierzchołek góry lodowej

- Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy ten wynik, to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o przestępstwa związane ze szczepionkami COVID-19 - komentuje sekretarz generalny Interpolu Jürgen Stock.

"Dochodzenia są w toku, a oprócz aresztowań w Republice Południowej Afryki i Chinach, Interpol  otrzymuje również dodatkowe doniesienia o fałszywej dystrybucji szczepionek i próbach oszustwa wymierzonych w instytucje medyczne, takie jak domy opieki" - czytamy w komunikacie organizacji.

Służby podkreślają, że "żadne zatwierdzone szczepionki nie są obecnie dostępne w sprzedaży online". Zaznaczają też, że szczepionki kupowane w sieci mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Interpol wskazuje, że każdy, kto kupi taki preparat, "naraża się na ryzyko i przekazuje pieniądze przestępcom zorganizowanym".

Więcej o: