Viktor Orban zdecydował. Fidesz opuszcza frakcję Europejskiej Partii Ludowej w PE

Fidesz, partia, która rządzi na Węgrzech, wystąpiła z frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim. Powodem jest przyjęcie nowego regulaminu, który umożliwia zawieszenie nie tylko jednego europosła, ale wyrzucenie z frakcji całej partii.
Zobacz wideo Polska i Węgry w kontrze do reszty Unii? Bielan: Sytuacja się zmieniła

Za przyjęciem nowego regulaminu zagłosowało 148 posłów, czyli 84,1 proc. grupy. Przeciw było 28 eurodeputowanych, a czterech wstrzymało się od głosu. - Nie pozwolimy, aby nasi eurodeputowani byli uciszani lub ograniczani w ich zdolności do reprezentowania naszych wyborców - powiedział Viktor Orban, informując media o opuszczeniu przez Fidesz frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

Fidesz odchodzi z frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE. "Nie pozwolimy, aby nasi eurodeputowani byli uciszani"

O takiej decyzji ugrupowania poinformowała też na Twitterze wiceszefowa węgierskiej partii. "Nie pozwolimy, aby nasi eurodeputowani byli uciszani lub ograniczani w ich zdolności do reprezentowania naszych wyborców. Walka z pandemią koronawirusa i ratowanie życia pozostaje naszym priorytetem numer jeden. Dlatego po przyjęciu nowych zasad w EPL Fidesz zdecydował się opuścić partię" - napisała Katalin Novák.

Partia Viktora Orbana została zawieszona w prawach członka EPL w marcu 2019 roku. Fidesz posiadał 11 europarlamentarzystów, którzy należeli do frakcji mimo prób usunięcia ich z grupy.

W ubiegłym tygodniu premier Węgier wystosował specjalny list do lidera EPL w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera. Viktor Orban sprzeciwił się systemowi wykluczania całej partii z frakcji, a nie jak dotychczas - pojedynczych europosłów. Według polityka takie działania utrudnią eurodeputowanym "wybranym głosami 1,8 mln Węgrów" ich codzienną pracę.

Więcej o: