Francuska komisja: Od 1950 r. księża wykorzystali ponad 10 tys. dzieci. "Wierzchołek góry lodowej"

Szef Niezależnej Komisji ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele poinformował, że od 1950 roku co najmniej 10 tys. dzieci zostało wykorzystanych seksualnie przez księży. Według organizacji zrzeszających ofiary pedofilii, liczba ta jest niedoszacowana.

Jean-Marc Sauve, przewodniczący Niezależnej Komisji ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele (CIASE), poinformował na konferencji prasowej, że poprzednie szacunki z czerwca 2020 roku mówiły o trzech tysiącach przypadków od 1950 r. Jak podkreślił, są one z pewnością niedoszacowane. - Jest możliwe, że ta liczba wynosi co najmniej 10 tys. - powiedział cytowany przez France24.

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"

Francja. Komisja szacuje, że księża pedofile skrzywdzili 10 tys. osób

W 2019 roku we Francji uruchomiono infolinię dla poszkodowanych przez pedofilów oraz świadków takich przestępstw. Jak podają francuskie media, przez półtora roku zadzwoniono na nią 6,5 tys. razy. - Najważniejsze pytanie dla nas brzmi: ile ofiar się zgłosiło? Czy to 25 proc., 10 procent, pięć, czy mniej? - powiedział Jean-Marc Sauve.

- 10 tys. to jest dużo, ale to dół skali. Jesteśmy daleko od prawdy - powiedział Jean-Pierre Sautreau, szef grupy zrzeszającej ofiary pedofilów w regionie Vandee.

Według Veronique Garnier z grupy Wiara i Odporność, 10 tys. poszkodowanych to "wierzchołek góry lodowej". - Z pewnością jest więcej - oceniła. 

Więcej o: