Biden: Do końca maja szczepionki dla wszystkich Amerykanów. Jest nadzieja na powrót do normalności

- Kiedy spodziewam się, że wszystko wróci do normy? Ostrzeżono mnie, żebym nie odpowiadał na to pytanie, ponieważ nie wiemy tego na pewno. Ale mam nadzieję, że za rok, o tej samej porze, wrócimy już do normalności - powiedział Joe Biden podczas spotkania z dziennikarzami w Białym Domu. Oświadczył też, że do końca maja Stany Zjednoczone będą mieć szczepionki przeciwko COVID-19 dla wszystkich dorosłych Amerykanów.

- Im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym szybciej pokonamy tego wirusa i wrócimy do naszych bliskich, odzyskamy naszą ekonomię na dobrej drodze i zacznij wracać do normalności - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Joe Biden. Jak dodał, według szacunków rządu USA do końca maja Stany Zjednoczone zapewnią szczepionki przeciwko COVID-19 wszystkim dorosłym Amerykanom, którzy będą chcieli się zaszczepić. Wezwał też władze wszystkich stanów, by do końca marca zaszczepiły nauczycieli.

Zobacz wideo Joe Biden: Zacznijmy od zera, wszyscy

Biden pytany o datę "powrotu USA do normalności". "Ostrzeżono mnie, żebym nie odpowiadał, ale..."

Pierwotnie rząd USA obiecywał, że zapewni Amerykanom szczepionki do końca lipca - termin ten przesunięto więc o dwa miesiące.

Cieszę się, że mogę ogłosić, iż nasz kraj będzie mieć wystarczającą liczbę dawek szczepionki dla każdej osoby dorosłej w Ameryce przed końcem maja

- podkreślał Biden, zastrzegając, że sam proces szczepień potrwa dłużej. Prezydent USA tłumaczył, że przyspieszenie produkcji szczepionek jest możliwe między innymi dzięki współpracy firm Merck i Johnson & Johnson oraz dodatkowym zamówieniom z firm Pfizer i Moderna. 

Prezydenta USA zapytano też, kiedy jego zdaniem USA będą mogły wrócić do względnej normalności po pandemii.

Kiedy spodziewam się, że wszystko wróci do normy? Ostrzeżono mnie, żebym nie odpowiadał na to pytanie, ponieważ nie wiemy tego na pewno. Ale mam nadzieję, że za rok, o tej samej porze, wrócimy do normalności
To zależy od tego, czy ludzie nadal będą zachowywać się mądrze. Jest jeszcze wiele do zrobienia

- przyznał.

Jednym z moich pierwszych celów po zajęciu urzędu było to, by w ciągu moich pierwszych 100 dni prezydentury zostało podanych 100 milionów dawek szczepionek. Jesteśmy w połowie drogi do tego celu w ciągu 37 dni i jestem pewien, że to zrobimy. Przed nami długa droga, ale zamierzam wykorzystać wszystkie zasoby rządu federalnego, by się udało

- dodał.

Dotychczas około 52 milionów Amerykanów, czyli 16 procent populacji Stanów Zjednoczonych, otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. 26 milionów osób zostało całkowicie zaszczepionych. Amerykański rząd zamówił u koncernów Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson szczepionki wystarczające do zaszczepienia 400 milionów osób, czyli o 70 milionów więcej niż wynosi populacja USA.

W USA z powodu COVID-19 zmarło dotąd 516 tysięcy osób.

Więcej o: