Włoski minister zdrowia: Krzywa zakażeń w kraju rośnie. Warianty koronawirusa są "straszne"

We Włoszech są mocne sygnały świadczące o wzroście krzywej zakażeń koronawirusem - ostrzegł we wtorek minister zdrowia Roberto Speranza. Na konferencji prasowej podkreślił, że kraj mierzy się z brytyjskim, południowoafrykańskim i brazylijskim wariantem patogenu; nazwał je "strasznymi".

Według przedstawionych na konferencji danych krajowego Instytutu Służby Zdrowia obecnie wariant brytyjski stanowi 54 procent wszystkich zakażeń. 4,3 procent infekcji to odmiana brazylijska, a 0,4 procent - południowoafrykańska.

Zobacz wideo Czy nowe mutacje i trzecia fala epidemii jest już widoczna na oddziałach?

Szczepionka na COVID-19.Nawet jedna dawka szczepionki redukuje ryzyko hospitalizacji o 80 proc.

Brytyjski wariant koronawirusa staje się dominujący we Włoszech, a ponieważ jest bardziej zakaźny, potrzebne jest zaostrzenie kroków, by zahamować i zredukować szerzenie się choroby - podkreślił Instytut. Wariant ten coraz bardziej rozprzestrzenia się wśród dzieci i młodzieży, ale - jak zastrzeżono - nie stanowi dla nich ciężkiego zagrożenia. Podkreślono zarazem, że dostępne szczepionki są w jego przypadku skuteczne.

Nowe restrykcje sanitarne we Włoszech

Minister Speranza podpisał we wtorek pierwszy dekret, wydany od czasu powołania nowego rządu Mario Draghiego. W rozporządzeniu, które będzie obowiązywać od 6 marca do 6 kwietnia postanowiono zachować oznaczanie regionów i poszczególnych gmin różnymi strefami w zależności od poziomu zakażeń.

Utrzymano godzinę policyjną od 22.00 do 5.00, zakaz podróży między regionami i możliwość obsługi klientów przy stolikach w restauracjach do godziny 18.00 w strefach niższego ryzyka zakażeń.

Nadal zamknięte będą siłownie, kluby fitness, baseny i stoki narciarskie.

Od 27 marca rząd planuje otworzyć kina i teatry w żółtych strefach łagodnych restrykcji.

Jak zaznaczył minister zdrowia, to jakie obostrzenia będą wprowadzone na czas Wielkanocy, będzie zależeć od sytuacji pandemicznej. Szef resortu przyznał, że dalsze wyrzeczenia są niezbędne, a rząd pracuje nad rekompensatami dla branż, które ucierpią.

Jak zdecydowano, w czerwonych strefach zamykane będą szkoły wszystkich poziomów nauczania. Będzie to miało miejsce wszędzie tam, gdzie wskaźnik zakażeń wyniesie ponad 250 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Metody walki z koronawirusem w nowym rządzie

Minister do spraw regionów Mariastella Gelmini zapewniła, że w nowym - jak podkreśliła - "rządzie jedności narodowej" zmieniła się metoda pracy nad dekretami, by ograniczyć wynikające z nich utrudnienia dla obywateli. Dlatego, jak dodała, rozporządzenia będą wydawane po możliwie najszerszych konsultacjach z regionami i innymi władzami lokalnymi oraz z odpowiednim wyprzedzeniem.

Szczepionka na COVID-19.Włochy: Moderna też zapowiedziała ograniczenie dostaw szczepionki

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: