Syria. Pierwszy atak na rozkaz Bidena. Na zdjęciach z satelity widać ślady eksplozji 200-kilogramowych bomb

Joe Biden wydał pierwszy rozkaz przeprowadzenia ataku wojskowego od czasu objęcia prezydentury. Na zdjęciach satelitarnych widać spustoszenie, jakie zasiały amerykańskie bomby i pociski. Atak był odwetem za niszczenie amerykańskich celów i grożenie USA.

W czwartek na granicy Syrii i Iraku odbyła się pierwsza wojskowa operacja na rozkaz prezydenta Bidena. Naloty amerykańskich sił powietrznych były wymierzone w obiekty proirańskich milicji. W operacji brały udział dwa samoloty Air Force F-15E, które wystrzeliły siedem pocisków niszcząc dziewięć obiektów i poważnie uszkadzając dwa inne. Według CNN atak został przeprowadzony z użyciem 200-kilogramowych pocisków JDAM z możliwością nawigacji GPS. Operacja ta była odwetem za zamachy proirańskiej milicji na interesy USA. Na zdjęciach satelitarnych widać zniszczenia, jakie spowodowały amerykańskie pociski. Po budynkach zostały jedynie zwęglone zgliszcza.

Joe BidenPierwsza operacja militarna na rozkaz Bidena. USA zaatakowały w Syrii

Zobacz wideo Osiem lat wojny w Syrii

Atak USA w Syrii na polecenie Bidena

W piątek Joe Biden poinformował, że Iran powinien potraktować jego zgodę na naloty jako ostrzeżenie dla grup zagrażających USA w tym regionie. Administracja Białego Domu broniła czwartkowych nalotów i twierdziła, że operacja była legalna i przeprowadzona w odpowiedni sposób. Amerykańscy żołnierze zniszczyli obiekty, w których stacjonowały wspierane przez Iran grupy bojowe atakujące żołnierzy  amerykańskich i sojusznicze siły w Iraku - podaje AP. Szacuje się, że w nalocie zginęło od 17 do 22 osób.

Zrzucono bomby bez zgody demokratów

Demokraci potępiają operację wojskową przeprowadzoną na rozkaz Joe Bidena. Według nich decyzja ta została podjęta jedynie w konsultacji z republikanami, którzy byli bardziej przychylni. - Ofensywa wojskowa bez zgody Kongresu nie jest zgodna z konstytucją bez nadzwyczajnych okoliczności - mówił senator Tim Kaine, cytowany przez CNN. Stany Zjednoczone już wcześniej przeprowadzały ataki na obiekty w Syrii należące do Kataeb Hezbollah, który był obwiniany za liczne ataki na personel i interesy USA w Iraku.

Joe BidenZabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego. USA nałożyły sankcje na Saudyjczyków

Więcej o: