Anglia. Ani jednego przypadku grypy w 2021 roku. "Najniższe wskaźniki od 1888"

W Anglii zachorowalność na grypę spadła niemal do zera. "Ostatni raz tak niskie wskaźniki mieliśmy wtedy, gdy jeszcze liczyliśmy tylko zgony z powodu grypy, czyli w 1888 roku" - mówił w styczniu dyrektor centrum badań nad grypą.

Od początku roku nie wykryto w Anglii ani jednego przypadku grypy - informuje "Independent". Przyjmuje się, że jest to efekt ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa, a także szczepień.

Ani jednego przypadku grypy w Anglii w 2020 roku - chociaż przebadano niemal 700 tys. próbek

Naukowcy z Public Health England (PHE) przeprowadzają co tydzień tysiące wymazów. Mimo to na 685 243 próbek, które były jak dotąd w tym roku poddane badaniom, ani jedna nie dała pozytywnego wyniku na obecność wirusa grypy.

Przebyte w przeszłości przeziębienia mogą chronić przed COVID-19 - zdjęcie ilustracyjneKoronawirus a grypa. Jakie objawy mają obie choroby? Jak je odróżnić?

"Spadek zachorowań na grypę w tym roku prawdopodobnie wynika ze zmian w naszym zachowaniu, takich jak dystans społeczny, zakrywanie twarzy i mycie rąk, a także zmniejszenie liczby podróży międzynarodowych" - powiedziała "Independent" doktor Vanessa Saliba, szefowa ds. grypy w PHE. Christina Pafel, profesorka badań operacyjnych na University College London uważa, że takie środki ostrożności, jak płyny do dezynfekcji w sklepach powinny być szeroko dostępne przez najbliższe lata. 

Koronawirus w PolsceLekarze tłumaczą, dlaczego nie można porównywać COVID-19 do grypy

W styczniu chorych na grypę było aż o 95 proc. mniej niż zazwyczaj

Styczeń jest miesiącem, w którym w Anglii odnotowuje się zazwyczaj najwięcej przypadków grypy. Tymczasem jak przytacza Polsat News, w trzecim tygodniu stycznia liczba osób z objawami grypopodobnymi wynosiła 1 na 100 tys. mieszkańców. Dla porównania w ciągu ostatnich pięciu lat było to 27 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Mamy więc do czynienia z najniższym wynikiem od 130 lat. 

- Ostatni raz tak niskie wskaźniki mieliśmy wtedy, gdy jeszcze liczyliśmy tylko zgony z powodu grypy, czyli w 1888 roku, przed pandemią grypy z przełomu lat 1889/1890 - mówił wówczas dyrektor centrum badań nad grypą John McCauley.

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat
Więcej o: