"Siedem minut grozy". NASA publikuje nagranie z lądowania łazika Perserverance. Jest też dźwięk

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała nagranie pokazujące w doskonałej jakości moment lądowania na Marsie łazika Perserverance. Było to możliwe dzięki kilku kamerom. Dodatkowo udostępniono też dźwięk z powierzchni Marsa.

Opublikowane w poniedziałek nagranie z czwartkowego lądowania na Marsie należącego do NASA łazika Perserverance pokazuje najważniejsze, ostatnie minuty tego procesu.

Po trwającym prawie siedem miesięcy locie kosmicznym łazik dotarł do atmosfery Marsa, w którą wleciał z prędkością 19 tysięcy km/h. Nagranie rozpoczęło się ok. 11 kilometrów nad powierzchnią planety, kiedy rozłożył się masywny spadochron. Od tego momentu pojazd zwalniał dzięki spadochronowi oraz silnikom hamującym.

- Teraz w końcu mamy widok z pierwszego rzędu na to, co nazywamy "siedmioma minutami grozy  podczas lądowania na Marsie" - komentuje Michael Watkins z NASA.

Zobacz wideo NASA publikuje nagranie z lądowania łazika Perserverance

NASA opublikowała również dźwięk z Marsa zarejestrowany przez łazik:

Perseverance z misją na Marsie

Po przebyciu prawie pół miliarda kilometrów amerykański łazik planetarny Perseverance w czwartek wylądował na Marsie. W ten sposób rozpoczęła się dwuletnia misja, podczas której zaawansowany technologicznie pojazd będzie analizował powierzchnię Marsa i poszukiwał śladów życia na Czerwonej Planecie.

Porównanie wielkości łazika Perseverance i dorosłego człowieka Perseverance. Jak duży jest i ile waży? Tak wygląda obok człowieka

Perseverance wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie w lipcu ubiegłego roku.

Łazik Perseverance jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki oraz siedem specjalistycznych instrumentów. Zastępca szefa NASA Thomas Zurbuchen porównuje łazik do automatycznego geologa.

- Nie tylko będziemy przyglądać się powierzchni Marsa, ale także pobierać próbki, które dostarczy z powrotem na Ziemię - tłumaczy Zurbuchen. Na pokładzie łazika znajdują się trzy chipy komputerowe z nazwiskami 11 milionów osób, które wzięły udział w akcji "Wyślij swoje imię na Marsa".

Więcej o: