Nie żyje włoski ambasador w Kongo. Zginął w ataku na konwój ONZ

Ambasador Włoch w Demokratycznej Republice Konga Luca Attanasio zginął w ataku na konwój samochodów ONZ. Śmierć ponieśli także towarzyszący mu karabinier oraz kierowca.

Informację o śmierci dyplomaty potwierdziły agencje prasowe Reuters i Ans oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch. Do ataku doszło w poniedziałek 22 lutego około godziny 10.15 miejscowego czasu, kilka kilometrów od miasta Goma w Demokratycznej Republice Konga, w pobliżu granicy z Rwandą.

Nie żyje ambasador Włoch w Kongo. Luca Attanasio zginął w ataku na konwój

Według źródeł włoskiej agencji prasowej Ans, ambasador Włoch zmarł w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń. Inni informatorzy podają natomiast, że polityk zginął na miejscu. Na portalach społecznościowych pojawiły się już zdjęcia samochodu z logo Światowego Programu Zdrowia ONZ. Auto ma rozbite szyby, a obok widać osoby, które trzymają ciało jednego z poszkodowanych w ataku.

Luca Attanasio był szefem włoskiej misji dyplomatycznej w Kongo od 2017 roku. Dwa lata temu otrzymał nominację na ambasadora.

Jak podaje Reuters, w miejscu, gdzie doszło do ataku, działają grupy zbrojne. Zwykle atakowani byli strażnicy tamtejszego Parku Narodowego, których zadaniem jest ochrona ginących grup goryli górskich. Do ostatniego ataku doszło miesiąc temu. W zasadce zginęło wtedy sześciu strażników. 

Konflikt na granicy Kongo i Rwandy trwa od dziesięcioleci i ma podłoże etniczne. Siły Tutsi i Hutu tworzą zwalczające się wzajemnie grupy zbrojne. Dodatkowo siły Tutsi prowadzą w ostatnich latach ofensywę przeciwko siłom rządowym Konga.  

Więcej o: