Joe Biden podjął decyzję. Teksas "obszarem nawiedzonym poważną katastrofą". Powodem sroga zima w USA
Teksas wciąż zmaga się z atakiem zimy, która nie odpuszcza. Doszło do kryzysu energetycznego, miliony domów były pozbawione prądu, w miastach otwierają się ogrzewane schroniska dla osób, które mogą potrzebować pomocy, prowadzone są dystrybucje wody i żywności. O prawdopodobnych przyczynach anomalii pogodowych w Teksasie pisaliśmy w gazeta.pl. Joe Biden zapowiedział podpisanie deklaracji uznającej Teksas za stan objęty poważną katastrofą.
Mordercze warunki pogodowe w Teksasie. Miliony bez prądu, problemy z dostępem do wody
Sytuacja jest trudna, wielu mieszkańców walczy o zaspokojenie podstawowych potrzeb. W miastach otwierają się punkty dystrybucji wody, mieszkańcy otrzymają do pięciu galonów (ok. 18,5 litrów). Zaleca się gotowanie przeznaczonej do picia wody, jak pisze tvn24.pl. Z kolei przed siedzibą Banku Żywności w piątek ustawiła się kolejka kilkuset pojazdów.
Według The Associated Press, co najmniej 58 osób zginęło w wyniku trudnych warunków spowodowanych przerwami w dostawie prądu i atakiem zimy. Przyczyny tych zgonów to wypadki samochodowe, hipotermia czy zatrucia tlenkiem węgla.
Według najnowszych informacji Fox News bez prądu wciąż pozostaje 170 tys. domów. "Luizjana, Missisipi, Kentucky, Virginia i Zachodnia Virginia" mają poważne problemy z dostawą wody - podaje portal. W wielu miastach dostarczana jest woda butelkowana.
Jak informuje "New York Times $$", wśród zgonów spowodowanych niskimi temperaturami jest między innymi 11- letni chłopiec z miasta Conroe w Teksasie. Znaleziono go martwego w swoim łóżku w poniedziałek rano. Rodzina chłopca nie miała prądu poprzedniej nocy, spali wszyscy razem w jednej sypialni, chłopiec nie przeżył, jak powiedział w piątek porucznik James Kelemen z wydziału policji w Conroe.
Deklaracja uznająca Teksas za stan objęty poważną katastrofą. Joe Biden ma podpisać dokument
Dokument, który prezydent Joe Biden zapowiedział podpisać umożliwiłby rządowi udzielenie Teksasowi większej pomocy i przekazanie większych funduszy. Biden zapowiedział też, że chce odwiedzić Teksas, zdecyduje o tym na początku tygodnia.
Taka deklaracja różni się od stanu wyjątkowego. Zapewnia szerszy zakres pomocy przez tak zwane federalne programy pomocy dla mieszkańców i na rzecz infrastruktury publicznej.
Zamierzam podpisać tę deklarację, gdy tylko będzie przede mną
- powiedział w piątek Biden, jak pisze texastribune.org. Dodał, że skierował już różne agencje federalne, takie jak Departament Obrony, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, aby nadal pomagały Teksańczykom w obecnym kryzysie.
Deklaracja dotycząca poważnej katastrofy jest wydawana, kiedy prezydent uzna, że klęska, z którą zmaga się dany stan, spowodowała tak poważne szkody, że wykraczają poza możliwości reagowania przez państwo i władze lokalne, jak wynika z informacji na stronie Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA).
-
"Czara goryczy się przelała". W podkomisji smoleńskiej wojna, a rodziny są wściekłe na Macierewicza
-
Piotr Świąc nie żyje. Dziennikarz TVP zginął w wypadku. Wcześniej poprowadził "Panoramę"
-
Jarosław Kaczyński miał się zaszczepić. Jego wizyta została odwołana. "Boimy się o prezesa"
-
Rząd mówił o większych odstępach między szczepionkami, ale "decyzji nie ma". Grzesiowski: Kpina z nauki
-
Horoskop dzienny na sobotę 6 marca 2021 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
- UOKiK reaguje na pozew RPO w sprawie PKN Orlen i Polska Press: Jest bezpodstawny
- Pogoda na tydzień 8-14 marca. Cieplej z dnia na dzień. Z czasem pojawią się opady deszczu
- Odstępy między dawkami szczepionek uległy wydłużeniu. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat
- W wywiadzie Obajtka piętrzą się nieścisłości. "Musiałby rozmawiać z 12-latką"
- Turysta spadł z Giewontu. Opublikował nagranie, opisał błędy, które popełnił i ostrzegał innych [WIDEO]