Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II odszedł w wieku 99 lat

O śmierci księcia Filipa poinformował w piątek Pałac Buckingham. Jak podano, małżonek królowej Elżbiety II zmarł "w spokoju" nad ranem w zamku Windsor. Rodzina królewska nie ogłosiła jeszcze, kiedy odbędzie się uroczysty pogrzeb.

"Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł w spokoju dziś rano w zamku Windsor" - czytamy w wydanym przez rodzinę królewską oświadczeniu.

"Dalsze informacje zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie" - dodano.

Książę Filip 10 czerwca obchodziłby 100. urodziny.

- Książę Filip zyskał sympatię pokoleń w Wielkiej Brytanii, w całej Wspólnocie Narodów i na całym świecie - stwierdził w oświadczeniu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. - Jako naród i królestwo dziękujemy za niezwykłe życie i dzieło księcia Filipa - dodał polityk.

Stacje radiowe nadające pod marką BBC przerwały program, by poinformować słuchaczy o śmierci. Specjalne wydanie emituje również brytyjska telewizja.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Książę Filip. Problemy zdrowotne

Książę Filip trafił 16 lutego do szpitala King Edward VII's Hospital Sister Agnes w Londynie. Wówczas królewski rzecznik prasowy przekazał, że "przyjęcie księcia do szpitala jest środkiem zapobiegawczym, za radą lekarza Jego Królewskiej Mości, po tym, jak źle się poczuł".

1 marca wczesnym popołudniem książę opuścił prywatny szpital Edwarda VII i został przetransportowany do szpitala świętego Bartłomieja, gdzie przeszedł operację serca.

Elżbieta i Filip w dniu ślubu"Nie ma szans, bym ja mogła tobie wybaczyć". Kulisy nieszczęśliwego małżeństwa Elżbiety II

Filip, książę Edynburga 

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej. W 1939 roku w wieku 18 lat wstąpił do Royal Navy. W tym samym roku zaczął korespondować z 13-letnią wówczas księżniczką Elżbietą, przyszłą królową Wielkiej Brytanii.

W czasie II Wojny Światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku. Przyszłą królową poślubił 20 listopada 1947 r., tego dnia został mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth oraz baronem Greenwich.

Zdrady, mezalianse i błękitna krew - słynne śluby na brytyjskim dworzeZdrady, mezalianse i błękitna krew - słynne śluby na brytyjskim dworze

Książę Filip nie żyje

Książę Filip był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego oraz najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego. Funkcję księcia małżonka pełnił od 6 lutego 1952 roku, dnia śmierci króla Jerzego VI. Z królową Elżbietą II doczekał się czworga dzieci: Karola, Anny, Andrzeja oraz Edwarda.

<<Reklama>> Ebooki o rodzinie królewskiej dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II odszedł w wieku 99 lat
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl