Iracki Kurdystan. Atak rakietowy na amerykańską bazę. Zginęła jedna osoba, pięć zostało rannych

"Amerykańska okupacja nie będzie wolna od naszych ataków w żadnym miejscu w kraju" - twierdzi szyicka Saraya Awliya al-Dam, grupa, która przyznała się do poniedziałkowego ataku na amerykańską bazę w Erbilu.

Ze wstępnych doniesień wynika, że atak rakietowy na amerykańską bazę w północnym Iraku doprowadził do śmierci jednej osoby, a pięć zostało rannych - wśród nich jest członek służby amerykańskiej.

Instytut Wirusologii w Wuhan, Chiny, 3 lutego 2021Szef misji WHO o "nowym odkryciu" w Wuhan. W grudniu 2019 dużo mutacji

Rakiety uderzyły w okolice Erbilu, szyicka grupa zapowiada dalsze ataki

Rakiety uderzyły w amerykańską bazę lotniczą w regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Jak podaje arabnews.com był to najbardziej śmiertelny atak na siły dowodzone przez Stany Zjednoczone w Iraku od prawie roku. W tym rejonie znacznie wzrosły napięcia między siłami Stanów Zjednoczonych i ich irackimi i kurdyjskimi sojusznikami z jednej strony a bojówkami sojuszniczymi Iranu z drugiej.

Według informacji mercurynews.com grupa szyicka Saraya Awliya al-Dam przyznała się do ataku na bazę,  twierdząc, że jej celem była „amerykańska okupacja” w Iraku. Nie ma jednak na to dowodów. W zeszłym roku pojawiło się około tuzina grup, które iraccy urzędnicy uważają za powiązane z Iranem. W ciągu kilku ostatnich miesięcy grupy te ogłosiły serie ataków na siły koalicyjne i instytucje amerykańskie, w tym ambasadę w Bagdadzie.

Amerykańska okupacja nie będzie wolna od naszych ataków w żadnym miejscu w kraju, nawet w Kurdystanie, gdzie obiecujemy, że przeprowadzimy inne operacje

- twierdziła grupa Awliyaa al-Dam, według SITE Intelligence Group, organizacji pozarządowej śledzący internetową aktywność organizacji zbrojnych, jak pisze aljazeera.com.

Stany Zjednoczone od razu zareagowały na atak w irackim Kurdystanie. Sekretarz stanu Anthony Blinken okazał oburzenie i obiecał pociągnąć do odpowiedzialności odpowiedzialnych za to wydarzenie, z kolei prezydent Iraku Barham Saleh napisał na Twitterze, że atak oznaczał niebezpieczną eskalację i zbrodniczy akt terrorystyczny, jak informuje aljazeera.com.

Pilsko. Śmiertelny wypadek na stoku. 34-letni narciarz uderzył w drzewoPilsko. Śmiertelny wypadek na stoku. 34-letni narciarz uderzył w drzewo

Kurdyjskie MSW apeluje o pozostanie w domach

Z oświadczenia kurdyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że w poniedziałek około 21:30 wystrzelono rakiety w kierunku Erbilu i okolic.

Agencje bezpieczeństwa rozpoczęły już szczegółowe dochodzenie, aby zrozumieć naturę i źródło ataków. Prosimy mieszkańców miasta Erbil, aby trzymali się z dala od obszarów dotkniętych klęską i pozostali w swoich domach do odwołania

- napisano na stronie internetowej ministerstwa.

Zobacz wideo Polacy zapewniają pomoc medyczną w Kurdystanie
Więcej o: