Nowy włoski rząd Mario Draghiego zaprzysiężony. Odchodzący premier pożegnany brawami [WIDEO]

Nowy włoski rząd pod kierownictwem Mario Draghiego, byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego, został zaprzysiężony w Pałacu Kwirynalskim w obecności prezydenta Sergio Mattarelliego. W przyszłym tygodniu - w środę i czwartek - nad wotum zaufania dla nowego rządu głosować będą senatorzy i deputowani. Z Pałacem Chigi w Rzymie pożegnał się w sobotę odchodzący premier Giuseppe Conte.

W skład nowego rządu, nazwanego rządem jedności narodowej, weszło 8 ekspertów i 16 polityków z wszystkich ugrupowań parlamentarnych poza prawicową partią Bracia Włosi. Nie ma wśród nich przywódców partyjnych. Reprezentują partie lewicowe, prawicowe, liberalne i antysystemowy Ruch 5 Gwiazd.

Rząd Mario Draghiego zaprzysiężony. Odchodzący premier pożegnany brawami

Jedną trzecią tek ministerialnych otrzymały kobiety. Dziewięciu ministrów było członkami poprzedniego rządu Giuseppe Contego, wśród nich minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio i szefowa MSW Luciana Lamorgese. Głównym zadaniem rządu jest walka z pandemią, kryzysem gospodarczym, pozyskanie i rozdysponowanie środków Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej dla Włoch. Chodzi o ponad 200 mld euro.

 

Bezpartyjni fachowcy będą kierować ministerstwami gospodarki, innowacji i cyfryzacji, sprawiedliwości, a także nowego departamentu transformacji ekologicznej.

Koalicja rządząca rozpadła się w styczniu po wyjściu z niej partii Italia viva byłego premiera Matteo Renziego, tracąc przez to większość w Senacie. Premier Giuseppe Conte złożył rezygnację. Na początku lutego prezydent Włoch Sergio Mattarella powierzył misję utworzenia nowego, ponadpartyjnego rządu 73-letniemu Mario Draghiemu.

W sobotę z Pałacem Chigi w Rzymie, będącym rezydencją szefa włoskiego rządu, pożegnał się odchodzący premier i jego partnerka Olivia Paladino. Giuseppe Conte w trakcie oficjalnej uroczystości został nagrodzony na wewnętrznym dziedzińcu brawami przez pracowników.

 

Media o nowym rządzie Mario Draghiego

Większość włoskich mediów z entuzjazmem przyjęła ogłoszony w piątek wieczorem skład nowego rządu. Największy dziennik Włoch "Corrriere della Sera" podsumował: "Chcieliśmy lepszego rządu. Mamy lepszy rząd". Lewicowa "La Repubblica" tytułuje na pierwszej stronie: "Oddział specjalny Draghiego". Prawicowy dziennik rodziny Berlusconich "Il Giornale", odnosząc się do poprzedniej ekipy rządzącej premiera Giuseppe Contego skomentował: "Koniec rządów dyletantów".

Prawicowa prasa wskazuje, że ze starego rządu na stanowiskach pozostało dziewięciu ministrów. Wszystkie włoskie media podkreślają, że nowy premier jest znakomitym ekonomistą i cieszy się szacunkiem najważniejszych światowych przywódców, których zna osobiście.

Zobacz wideo Ekspert o znaczeniu tegorocznej zimy i zmianach klimatu
Więcej o: