Ławrow grozi zerwaniem więzi Rosji z Unią Europejską. "Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny"

Rosja nie chce słuchać zachodniej krytyki w sprawie Nawalnego. Szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow, zapowiedział, że Rosja jest gotowa na zerwanie więzi z UE, jeśli wprowadzone zostaną sankcje, które będą zagrożeniem dla jego kraju.

Szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych odniósł się do sprawy Nawalnego, która jest szeroko krytykowana i uważana za łamanie praw człowieka. Ogłosił, że Rosja jest gotowa do zerwania więzi z Unią Europejską, jeśli zauważy sankcje, które będą zagrażać jej gospodarce. 

Lubow SobolRosja. Bliska współpracowniczka Nawalnego Lubow Sobol z zarzutami

Sprawa Nawalnego pogorszyła stosunki rosyjsko-europejskie 

Relacje Rosji z Unią Europejską zostały ponownie nadszarpnięte po aresztowaniu Nawalnego. Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział po wizycie w Rosji w zeszłym tygodniu, że blok składający się z 27 państw musi zająć zdecydowane stanowisko w stosunkach z Rosją i rozważyć nowe sankcje po skazaniu Nawalnego. Podczas spotkania Borrella z Ławrowem Moskwa zapowiedziała wydalenie dyplomatów z Niemiec, Polski i Szwecji za udział w protestach poparcia dla Nawalnego - jak informuje abcnews.go.com.

Ministerstwo Spraw ZagranicznychPolska wydala rosyjskiego dyplomatę. "Zgodnie z zasadą wzajemności"

Rosja nie będzie słuchać krytyki w sprawie Nawalnego

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wezwały Rosję do uwolnienia Nawalnego i zaprzestania tłumienia protestów. Kreml z kolei zarzucił im wtrącanie się w sprawy wewnętrzne Rosji i zapowiedział, że nie będzie słuchał zachodniej krytyki dotyczącej skazania Nawalnego i działań policji skierowanych w jego zwolenników - jak wynika z informacji abcnews.go.com.

Zdaniem UE Rosja narusza w przypadku Nawalnego prawa człowieka.

Uprzedziłem szefa dyplomacji UE, że jeśli będzie na konferencji prasowej przedstawiać ten temat pod takim kątem, to podam przykład w odpowiedzi i powiem o Katalończykach skazanych na 12 lat i więcej za to, że brali udział w organizacji referendum o niepodległości Katalonii 

- cytuje Ławrowa Onet.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział również w telewizyjnych wystąpieniach, że Rosja nie chce się izolować od środowiska międzynarodowego, ale jest na to gotowa, jeśli działania UE zaszkodzą jej gospodarce. 

Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny

- stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow zapytany, czy Rosja zmierza w kierunku zerwania relacji z Unią Europejską, odpowiedział: Wychodzimy z założenia, że jesteśmy na to przygotowani.

Zobacz wideo Trwają protesty opozycji w Rosji. Policja w Kazaniu rozprawia się z reporterami i przechodniami
Więcej o: