Biden uchylił stan wyjątkowy, dzięki któremu Trump budował mur na granicy z Meksykiem. "Strata pieniędzy"

Joe Biden uchylił decyzję Donalda Trumpa z 2019 roku i uchylił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem. Pismo w tej sprawie prezydent skierował do Kongresu.

W piśmie do Kongresu Joe Biden stwierdził, że ogłoszenie stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem było nieuzasadnione. "Jak każdy naród, Stany Zjednoczone mają prawo i obowiązek zabezpieczyć swoje granice i chronić swoich obywateli przed zagrożeniami. Ale zbudowanie potężnego muru, który obejmuje całą południową granicę, nie jest poważnym rozwiązaniem politycznym"- podkreślił w liście Joe Biden, którego cytuje "The Independent". Amerykański przywódca, według dziennika, miał podjąć taką decyzję już pierwszego dnia urzędowania.

Mur to "strata pieniędzy"

"Ogłosiłem również, że zgodnie z polityką mojej administracji nie będziemy już przeznaczać dolarów amerykańskich podatników na budowę muru granicznego i kieruję procesem dokładnego zbadania wszystkich zasobów przywłaszczonych lub asygnowanych w tym celu" - napisał prezydent Stanów Zjednoczonych. Dodał, że to "strata pieniędzy", która odwraca uwagę od prawdziwych zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego.

Były prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy wzdłuż południowej granicy w 2019 roku, powołując się przy tym na uprawnienia nadzwyczajne, które pozwoliły mu wykorzystać więcej pieniędzy na obiecywany przez niego mur graniczny, niż Kongres zatwierdził w umowie o wydatkach.

Zobacz wideo Mur Trumpa na granicy z Meksykiem
Więcej o: