Joe Biden rozmawiał z Xi Jinpningiem. "Będę współpracować z Chinami, jeśli przyniesie to korzyści Amerykanom"

- Będę współpracować z Chinami, jeśli przyniesie to korzyści Amerykanom - mówił Joe Biden po pierwszej rozmowie z chińskim przywódcą, Xi Jinpningiem.

Joe Biden w środę wieczorem rozmawiał z Xi Jinpningiem, przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej. Złożył życzenia z okazji chińskiego nowego roku, ale też podzielił się obawami dotyczącymi łamania praw człowieka wobec Ujgurów w regionie Xinjiang i sytuacji na Tajwanie.

Michael CarpenterCarpenter ucina plotki: Nie jestem kandydatem na ambasadora USA w Polsce

Rozmowa Bidena z przywódcą Chin. Prezydent USA mówił o Tajwanie

Podczas rozmowy pojawiło się wiele kwestii powodujących napięcia między USA i Chinami, ale najdelikatniejszą kwestią, jaką podniósł Joe Biden w rozmowie z chińskim przywódcą było wsparcie USA dla Tajwanu, który odpiera akty agresji i opiera się groźbom zjednoczenia płynącym z Pekinu. Administracja Bidena zobowiązała się nadal udzielać solidnego wsparcia Tajwanowi.

Jak podaje CNN, Biden miał zaznaczyć, że nie chodzi tylko o wartości amerykańskie, ale w kwestii praw człowieka fundamentalną kwestią są wartości uniwersalne.

Z kolei Xi Jinpning zaznaczył, że pomimo różnych opinii USA i Chin o niektórych sprawach, najważniejszy jest wzajemny szacunek i radzenie sobie z tymi różnicami we właściwy sposób. Niedługo później dodał jednak, że Tajwan, kwestie związane z Hongkongiem i sprawa Xinjiang to wewnętrzne sprawy Chin związane z suwerennością i integralnością terytorialną kraju, a Stany Zjednoczone powinny szanować podstawowe interesy Chin i działać ostrożnie - jak pisze straitstimes.com

Rewizja działań Donalda Trumpa

Administracja Bidena planuje obszerny przegląd postawy Trumpa wobec Chin, aby rozprawić się z nieuczciwymi praktykami handlowymi i antagonistycznymi działaniami wojskowymi w Azji, a wszystko to przy jednoczesnym uznaniu realizacji solidnej strategii Indo-Pacyfiku. 

Joe BidenBiden wstrzymał decyzję Trumpa o wycofaniu wojsk z Niemiec

Współpraca Trumpa z Chinami zaczęła się w ciepłych stosunkach, jednak z czasem te znacznie się pogorszyły. Biden jest szansą na poprawę sytuacji, chociaż jego zaangażowanie w delikatne sprawy jak Ujgurzy i Tajwan może zniweczyć te plany, na co wskazuje delikatne ostrzeżenie Xi, żeby nie ingerować w wewnętrzne interesy Chin.

Powiedziałem mu, że będę współpracował z Chinami, gdy przyniesie to korzyści Amerykanom.

- powiedział Biden.

Oczekiwania wobec Joe Bidena

Według nbcnews.com od Bidena oczekuje się między innymi, że weźmie udział w międzynarodowych forach takich jak Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej czy Szczyt Azji Wschodniej. Barack Obama regularnie uczestniczył w szczycie ASEAN, ale Trump pominął go po pierwszym roku urzędowania.

Zobacz wideo Joe Biden: Zacznijmy od zera, wszyscy
Więcej o: