USA. Wirginia znosi karę śmierci. Po ponad 400 latach. To w tym stanie wykonano najwięcej egzekucji

Władze amerykańskiego stanu Wirginia znoszą karę śmierci, która obowiązywała tam od ponad 400 lat. Ostatni wyrok wykonano cztery lata temu. To pierwszy stan historycznego południa USA, który się na to zdecydował.

W głosowaniu w niższej izbie stanowego parlamentu - Izbie Delegatów - zniesienie kary śmierci znalazło 57 zwolenników, 41 delegatów głosowało przeciw. Wcześniej przepisy poparł miejscowy senat. Do wejścia w życie prawa znoszącego karę śmierci potrzebny jest już jedynie podpis gubernatora Wirginii, jednak Ralph Northam już wcześniej zapowiedział, że podpisze nowe prawo.

Lisa MontgomeryWykonano egzekucję Lisy Montgomery

USA. Stan Wirginia znosi karę śmierci

Kara śmierci w Wirginii obowiązywała od ponad 400 lat, ale ostatni wyrok wykonano w 2017 roku. W tym stanie wykonano najwięcej egzekucji w USA - 1390. Obecnie na karę śmierci w Wirginii skazane są jeszcze dwie osoby. Decyzja lokalnego parlamentu najprawdopodobniej ocali ich życie.

Wirginia będzie nie tylko pierwszym stanem Południa, który zniósł karę śmierci, lecz także 23. regionem w USA, który zdecydował się na taki krok.

USA. 64-latek przeżył próbę wykonania kary śmierci. Zmarł na COVID-19USA. 64-latek przeżył próbę wykonania kary śmierci. Zmarł na COVID-19

Zobacz wideo Policyjne lasso, które może zastąpić paralizatory

Prezydent USA Joe Biden jeszcze w kampanii zapowiadał, że będzie dążył do zniesienia kary śmierci w całym kraju. Demokratyczna większość w Kongresie zwracała się do niego o przedstawienie konkretnej inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Więcej o: