Antyszczepionkowe ulotki nawiązujące do obozu Auschwitz. Zatrzymano brata byłego lidera Partii Pracy

Londyńska policja zatrzymała znanego działacza antyszczepionkowego za rozpowszechnianie ulotki wykorzystującej zmodyfikowany rysunek obozu śmierci w Auschwitz. Zatrzymany to Piers Corbyn - brat byłego lidera lewicowej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna.

Na rysunku przedstawiającym nazistowski obóz zagłady widać zamiast napisu "Arbeit macht frei" hasło "Szczepienia to bezpieczna droga do wolności".

To nawiązanie do tytułu z pierwszej strony londyńskiego dziennika Evening Standard. Gazeta w listopadzie opublikowała tekst na temat skuteczności szczepionek przeciw COVID-19. Ulotki trafiły do kilku londyńskich dzielnic, m.in. do mieszkańców Barnet na północy miasta, gdzie mieszka wielu Żydów.

Piers Corbyn został zatrzymany

Ulotki zawierają także fałszywe informacje, między innymi ostrzeżenie, że część szczepionek zawiera elektroniczny chip, który posłuży potem do śledzenia ludzi. Lokalne władze obawiają się, że podobne materiały zwiększą nieufność do szczepionek, szczególnie u członków mniejszości etnicznych, wśród których - jak pokazują badania - poziom sceptycyzmu jest wyższy niż średnia dla całego społeczeństwa. 

Wielka Brytania. Antyszczepionkowe ulotki z grafiką obozu Auschwitz. Sprawę bada policjaWlk. Brytania. Antyszczepionkowe ulotki z grafiką obozu zagłady Auschwitz

Policja potwierdziła, że prowadzi dochodzenie ws. rozprowadzania "szkodliwych materiałów". Piers Corbyn został wypuszczony za kaucją. To znany działacz antyszczepionkowy i przeciwnik lockdownów. Był już kilkakrotnie zatrzymywany podczas nielegalnych demonstracji.

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Co jest w szczepionkach przeciw COVID-19. Na pewno nie chip

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?
Więcej o: