Izrael dziennie szczepi ok. 150 tys. osób. Autonomii Palestyńskiej przekaże 5 tys. dawek dla medyków

Szczepienia w 9-milionowym Izraelu przebiegają w błyskawicznym tempie. Na kraj spłynęła jednak fala krytyki za odmawianie dostępu do szczepionek Palestyńczykom z okupowanych terenów. Izraelski Minister Obrony ogłosił w niedzielę, że Izrael, który podaje dziennie ponad 150 tys. dawek szczepionki swoim obywatelom, przekaże Palestyńczykom 5 tysięcy szczepionek.

Izrael, który jest jednym ze światowych liderów w szczepieniach swojej populacji po podpisaniu umów z koncernami farmaceutycznymi Pfizer i Moderna ostatecznie zdecydował się przekazać 5 tysięcy szczepionek Palestyńczykom z okupowanych terenów. Jak pisze CNN Premier Benjamin Netanjahu powiedział 7 stycznia, że rząd zaszczepi wszystkich obywateli powyżej 16 roku życia do końca marca, może nawet wcześniej.

Zaszczepimy całą odpowiednią populację i każdy, kto zechce, będzie mógł się zaszczepić

Mówiąc wszyscy, premier miał jednak na myśli wszystkich z wyjątkiem Palestyńczyków w okupowanej Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu (poza Wschodnią Jerozolimą). 

Nierówności na tle etnicznym

Na nierówności pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską zwróciły uwagę organizacje międzynarodowe: Amnesty International i Human Rights Watch. Dyrektor Human Rights Watch odpowiadający za rejon Izraela i Palestyny, Omar Shakir, powiedział, że nic nie może usprawiedliwiać sytuacji, w której ludzie po jednej stronie ulicy otrzymują szczepionki, a ci po drugiej już nie, w zależności od tego czy są Żydami, czy Palestyńczykami.

Wszyscy na tym samym terytorium powinni mieć równy dostęp do szczepionki, niezależnie od pochodzenia etnicznego

- tłumaczył. 

Izrael. Tłumy na pogrzebie mimo lockdownuIzrael. 10 tysięcy osób na pogrzebie rabina. Policja bała się interweniować

Zobowiązania wynikające z IV Konwencji Genewskiej

Izrael powinien zapewnić dostęp do szczepionek na okupowanych terenach, co wynika z IV Konwencji Genewskiej. Human Rights Watch zwrócił uwagę, że w związku z tym władze izraelskie powinny dostarczyć szczepionki przeciwko Covid-19 w sposób niedyskryminujący ponad 4,5 milionom Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. 

Szczepienia w IzraeluIzrael zaczął szczepić nastolatków. Zgodę muszą wydać rodzice

Izrael w ogniu krytyki, przekaże szczepionki Palestyńczykom

Jak podaje Rzeczpospolita, Izrael na początku twierdził, że na mocy tymczasowych porozumień pokojowych, zawartych w latach 90. nie ponosi odpowiedzialności za ludność terenów okupowanych, a poza tym nie otrzymał od nich prośby o pomoc. Jednak pod wpływem międzynarodowej krytyki i oskarżeń o nierówne traktowanie władze zmienił zdanie.

"The Guardian" poinformował, że Benny Gantz, izraelski Minister Obrony, ogłosił w niedzielę, że Izrael [który podaje dziennie ponad 150 000 dawek szczepionki swoim obywatelom - przyp. red.] przekaże 5 tysięcy szczepionek Palestyńczykom. Nie ma jednak dokładnej informacji, kiedy mają być one przekazane, ale wiadomo, że mają służyć uodpornieniu palestyńskiej służby zdrowia.

Zobacz wideo Kiedy Izrael osiągnie odporność populacyjną?
Więcej o: