Aleksiej Nawalny skazany. Setki zatrzymań w Moskwie w dniu rozprawy

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został skazany we wtorek na 3,5 roku kolonii karnej (w praktyce będzie to 2,5 roku, bo rok Nawalny spędził już w areszcie domowym). Przed budynkiem moskiewskiego sądu utworzono policyjny kordon. We wtorek zatrzymano w mieście ponad 350 osób.

Moskiewski sąd pozbawił wolności Aleksieja Nawalnego i odesłał opozycjonistę na 2 lata i 6 miesięcy do łagru. Na polityku ciąży wyrok 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności orzeczony w 2014 roku. Moskiewski sąd ogłaszając odwieszenie wyroku uwzględnił, że polityk spędził rok w domowym areszcie.

Rosyjskie media niezależne relacjonują, że zwolennicy Aleksieja Nawalnego zamierzają stanąć w obronie opozycyjnego polityka. W ciągu dnia, przed budynkiem sądu i na przylegających ulicach (m.in. ulicy Krasnobogatyrskaja) policja zatrzymała ponad 350 osób, w tym dziennikarzy i blogerów.

Wieczorem przed siedzibą sądu wzmocniono policyjny kordon.

Aleksiej Nawalny skazany

W 2014 roku Aleksiej Nawalny został skazany na 3 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności w związku z oskarżeniem o finansowe machinacje na szkodę koncernu „Yves Rocher”. Wykonanie wyroku zawieszono na 5 lat. W połowie stycznia rosyjska służba więziennictwa wystąpiła do sądu o odwieszenie Aleksiejowi Nawalnemu starego wyroku. Funkcjonariusze już po wygaśnięciu okresu próby oświadczyli, że polityk naruszył warunki zawieszenia kary.

Występując przed sądem Aleksiej Nawalny podkreślił, że podejmowane wobec niego działania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości są bezprawne i odczytuje je jako osobistą zemstę Władimira Putina oraz prokremlowskich środowisk. Adwokaci opozycjonisty podkreślili, że jego zatrzymanie, aresztowanie i rozprawa sądowa odbywają się z naruszeniem kodeksu postępowania karnego.

Zobacz wideo Miedwiediew: Myślę, że Putin boi się Nawalnego (wypowiedź z 1 lutego)
Więcej o: