Nowe informacje o "Pałacu Putina". 16-poziomowy bunkier "niczym mrowisko" w skale

16 poziomów pod ziemią, piwnica z winami i okno w klifie, dojście na plażę i tunel ewakuacyjny - to elementy podziemnego kompleksu "pałacu Putina" nad Morzem Czarnym, który opisują inżynierowie twierdzący, że pracowali przy budowie. Nowe fakty w sprawie nagłośnionej przez Aleksieja Nawalnego ujawnia portal Meduza.
Zobacz wideo Co czeka Nawalnego? „Póki co nie będzie szczęśliwego zakończenia"

- W skale pod domem wykuto całe mrowisko - mówił Wiktor, jeden z inżynierów pracujących przy budowie "pałacu Putina" nad Morzem Czarnym. Niezależny portal Meduza.io ujawnił nowe informacje na temat posiadłości, m.in. na podstawie rozmów z osobami pracującymi przy budowie. 

W opublikowanym w styczniu filmie Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego "Pałac dla Putina. Historia największej łapówki" przedstawiona jest historia okazałej rezydencji na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego. Opozycjonista zarzuca prezydentowi stworzenie sieci korupcyjnej i twierdzi, że pałac to posiadłość Putina. Jej wybudowanie miało kosztować 100 mld rubli, czyli ponad 1,3 mld dolarów. Film ma już ponad 107 mln wyświetleń YouTube.com.

Odnalazł się właściciel 'pałacu Putina'. Luksusowa rezydencja ma należeć do rosyjskiego biznesmena  (zdjęcie ilustracyjne)Odnalazł się właściciel "pałacu Putina". Ma nim być rosyjski biznesmen

Podziemny taras i tunel na plażę

Meduza rozmawiała m.in. z mężczyzną przedstawionym jako Wiktor, który miał być inżynierem pracującym przy budowie pałacu. Dokładnie opisał on rozkład pałacu i bunkra, który znajduje się pod nim. 

Według relacji pod posiadłością znajduje się "mrowisko wykute w skale". Podziemny kompleks ma liczyć 16 poziomów wykopanych w przylądku Idokopas. Znajdują się tam pomieszczenia techniczne, ale też m.in. piwnica z winami. Na samym dole znajduje się 100-metrowy tunel prowadzący na plaże u stóp klifu. Na ósmym poziomie wycięto w klifie okno, zatem tunel jest tam jednocześnie ukrytym tarasem z widokiem na morze. W kompleksie znajduje się też tunel ewakuacyjny. 

Rozmówca portalu opowiada z dumą o budowie - To bezprecedensowy kompleks podziemny, po prostu nie ma czegoś o takim poziomie złożoności w Rosji, może nawet na świecie, ale na pewno w Rosji - powiedział.  

Władimir Putin, prezydent Rosji.Materiał Nawalnego o posiadłości w Gelendżyku. Stanowcza reakcja Kremla

Według relacji sam Putin rzadko odwiedza półwysep Idokopas, gdzie powstał pałac. Mezuza wie o co najmniej czterech wizytach. Każda z nich ma być bardzo dokładnie przygotowana, a pracownicy i podwykonawcy nie mogą przebywać na miejscu.  

Budowa ma być w pełni kontrolowana przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Ochrony, która zajmuje się ochroną najważniejszych urzędników, w tym prezydenta. 

Film Aleksieja Nawalnego o Władimirze Putinie

Według Aleksieja Nawalnego Władimir Putin i jego znajomi ze służb specjalnych stworzyli sieć korupcyjną i dysponują ogromnymi majątkami. W prawie dwugodzinnym filmie opozycjonista opowiada o kolejnych etapach kariery obecnego prezydenta Rosji od czasu, gdy był on rezydentem KGB w Dreźnie, poprzez pracę w Petersburgu i Moskwie, aż do objęcia najważniejszego urzędu w państwie.

Nawalny i jego współpracownicy przekonują, że pałac z podziemnym lodowiskiem, zlokalizowany w pobliżu Gelendżyku jest własnością Władimira Putina. Zaprzeczył temu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Prowadzący w tej sprawie śledztwo pracownik Fundacji Walki z Korupcją Gieorgij Ałburow powiedział radiu Echo Moskwy, że Fundacja dysponuje dowodami, iż właścicielem pałacu jest Władimir Putin.

Więcej o: