Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" zgłoszone do Pokojowej Nagrody Nobla. "Za walkę o demokratyczną Europę"

Norweska posłanka Partii Pracy Jette F. Christensen zgłosiła Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" do Pokojowej Nagrody Nobla. W liście wysłanym do stowarzyszenia napisała, że "jest to nominacja za walkę o demokratyczną Europę".

Informację o nominacji Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" przekazało na własnym profilu na Facebooku. "Jesteśmy zgłoszeni obok Węgierskiego Komitetu Helsińskiego oraz liderki białoruskiej demokratycznej opozycji Swiatłany Cichanouskiej" - czytamy we wpisie.

Pokojowa Nagroda Nobla. Stowarzyszenie Sędziów odpowiada na nominację. "Czujemy się wyróżnieni"

Christensen dokładnie argumentowała swoją nominację. "To nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach. Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi są zagrożone, zagrożony jest wspólny dla nas pokój" - napisała w liście do stowarzyszenia.

"Niezależnie od wyników konkursu, czy przejdziemy do następnego jego etapu, już czujemy się wyróżnieni, że dostrzegana i doceniana jest nasza działalność na rzecz obrony praworządności, wartości, bez której przestrzegania nie może istnieć żadna demokratyczna wspólnota" - dodali sędziowie należący do Stowarzyszenia "Iustitia" w komunikacie umieszczonym na Facebooku.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" jest największym polskim stowarzyszeniem zawodowym. W jego szeregach znajduje się ponad 3,5 tys. sędziów, co stanowi około 30 proc. wszystkich sędziów w kraju. Założeniem stowarzyszenia jest niezależność i apolityczność, zaś zgodnie ze statusem, celem jest "dbanie o niezależność sądów i niezawisłość sędziowską, reprezentowanie interesów środowiska sędziowskiego, realizacja zasad demokratycznego państwa prawnego, praw człowieka i wolności obywatelskich oraz kształtowanie opinii publicznej i współuczestniczenie w pracach legislacyjnych".

Pokojowa Nagroda Nobla. Lista nominowanych

Wśród nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla są między innymi rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, aktywistka działająca na rzecz klimatu Greta Thunberg oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i jej program COVAX - podała Agencja Reutera, powołując się na informacje otrzymane od norweskich polityków.

Na liście nominowanych, poza Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia", znajdują się ponadto:

 • międzynarodowa organizacja GAVI, pomagająca w szczepieniach krajom o niskich dochodach,
 • białoruskie opozycjonistki - Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Weranika Capkała,
 • Węgierski Komitet Helsiński,
 • amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ),
 • amerykański ruch Black Lives Matter (BLM),
 • portal informacyjny Hong Kong Free Press, zajmująca się weryfikowaniem informacji organizacja International Fact-Checking Network z siedzibą w USA,
 • organizacja Reporterzy bez Granic (RsF),
 • były prezydent USA Donald Trump,
 • NATO,
 • Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR),
 • Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Lista nominacji została zamknięta w niedzielę. Propozycje swoich kandydatów mogli do niej zgłaszać między innymi członkowie parlamentów i byli laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. W 2021 roku wyróżnienie o wartości 1,25 mln dolarów zostanie wręczone 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

Zobacz wideo Tomczyk: PiS przejmuje sądy, żeby przed nimi nie odpowiadać
Więcej o: