Rosja. Julia Nawalna ukarana grzywną 20 tys. rubli po demonstracji w obronie swojego męża

W niedzielę Julia Nawalna została zatrzymana na demonstracji w Moskwie w obronie swojego męża. Współpracownicy Julii przekazali, że została zabrana "sama w nieznanym kierunku" przez funkcjonariuszy. Sąd ukarał ją grzywną za udział w demonstracji.

Demonstracje w Rosji w obronie aresztowanego lidera opozycji wciąż trwają. W niedzielę protesty odbyły się w prawie 90 rosyjskich miastach. Aleksiej Nawalny trafił do aresztu 17 stycznia, po tym, jak wrócił do kraju z leczenia w Niemczech. Rosyjska prokuratura przekazała, że będzie chciała "odwiesić" jego wyrok z 2014 roku. Nawalnemu grozi kara 3,5 roku kolonii karnej.

Zobacz wideo Setki zatrzymanych w Moskwie. Protesty przeciwko aresztowi Nawalnego

Zatrzymanie Julii NawalnejJulia Nawalna zatrzymana w trakcie demonstracji w Moskwie. Zabrana sama

Protesty w obronie Nawalnego. Żona opozycjonisty ukarana grzywną

Moskiewski sąd ukarał żonę opozycjonisty Aleksieja Nawalnego grzywną w wysokości 20 tysięcy rubli (około 1000 złotych). Kobieta została zatrzymana w trakcie demonstracji zorganizowanej w obronie jej męża. Policja oskarżyła ją o udział w nielegalnym zgromadzeniu. Jej prawnicy zapowiadają, że zamierzają wnieść apelację.

Podczas niedzielnych demonstracji policja zatrzymała łącznie ponad 5400 osób. Kilkadziesiąt już ukarano aresztami od 2 do 15 dni, lub jak Julię Nawalną - obarczono grzywnami. W Rosji obowiązuje prawo, według którego za kilkukrotne naruszenie ustawy o zgromadzeniach przewiduje się odpowiedzialność karną. Osoby skazane na podstawie tych przepisów mogą trafić do łagru nawet na kilka lat.

Działania policji na protestach

Rosyjscy obrońcy praw człowieka są zaniepokojeni działaniami policji podczas protestów. W ich ocenie, funkcjonariusze stosowali metody nieadekwatne do sytuacji. Świadkowie wskazali między innymi na bicie demonstrantów pałkami, kopanie, używanie wobec protestujących granatów hukowych, gazów łzawiących i paralizatorów.

Protesty w obronie Nawalnego w NiemczechRosja. Prokuratura generalna chce "odwiesić" karę dla Nawalnego

Więcej o: