Papież ustanowił nowe święto, będzie wypadać w lipcu. To Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Papież Franciszek ustanowił nowe święto. Na mocy jego decyzji od tego roku w Kościele katolickim obchodzony będzie Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Uroczystość ta będzie wypadać w czwartą niedzielę lipca.

Papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański w niedzielę 31 stycznia ogłosił, że ustanawia nowe święto. Chodzi o Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który - jak podkreślił - będzie obchodzony corocznie, w terminie bliskim święta św. Joachima i Anny, dziadków Jezusa.

Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia

Papież Franciszek: Dziadkowie przypominają nam, że starość jest darem

Ogłaszając swoją decyzję o ustanowieniu nowego święta, papież Franciszek podkreślił, że głos osób starszych jest cenny, bo "wysławia Boga i strzeże korzeni narodów". 

 Dziadkowie przypominają nam, że starość jest darem. Są oni ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary

- powiedział papież.

 Ojciec Święty powiedział, że ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, ponieważ "często zapomina się o dziadkach", a powinniśmy stać na straży korzeni. Podkreślił też, jak ważne jest wzajemne poznanie się dziadków i wnuków, ponieważ "dziadkowie widzą marzenia swoich wnuków”, a "młodzi ludzie, czerpiąc siły z dziadków, pójdą naprzód" - pisze portal vaticannews.va

Kamil BortniczukBortniczuk: Uratowane życie jest więcej warte niż trauma rodziców

Karawana Pokoju. Dzieci nie mogły wypuścić balonów z papieskich okien

Kiedy papież ogłaszał nowe święto z biblioteki w Pałacu Apostolskim, towarzyszyło mu czworo dzieci z diecezji rzymskiej. Ich obecność była związana z coroczną inicjatywą o nazwie Karawana Pokoju. Tematem tegorocznej akcji są słowa "Pokój jest wiadomością". Podczas swoich przemówień dzieci mówiły o wpływie pandemii na ich codzienne życie oraz o akcjach charytatywnych. Papież przypomniał, że w poprzednich latach dzieci biorące udział w Karawanie Pokoju wypuszczały balony z papieskiego okna. Zaznaczył, że w tym roku nie jest to możliwe z powodu pandemii koronawirusa, ale zwyczaj ten wróci w kolejnych latach. 

Adam NiedzielskiNiedzielski: W restauracji i na siłowni potencjał zakażenia jest większy

Więcej o: