Węgry. Viktor Orban: Chińczycy znają wirusa najdłużej, więc zaszczepię się ich szczepionką

Viktor Orban zapowiedział, że w ciągu następnych kilku dni Węgry mogą podpisać umowę na zakup chińskiej szczepionki przeciw koronawirusowi. Orban dodał, że najbardziej wierzy w skuteczność chińskiego preparatu. - Chińczycy znają tego wirusa najdłużej, to prawdopodobnie również wiedzą o nim najwięcej. Poczekam na swoją kolej i jak będę mógł wybrać, poproszę o chińską - powiedział.

Węgry są pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zatwierdził wykorzystanie chińskiej szczepionki koncernu Sinopharm. O zatwierdzeniu chińskiej szczepionki na koronawirusa poinformowano w piątek (29 stycznia) po południu - informuje Reuters. W środę 20 stycznia węgierki Narodowy Instytut Farmacji i Żywienia dopuścił również do użytku rosyjską szczepionkę - Sputnik V.

Węgry. Zatwierdzono chińską szczepionkę firmy Sinopharm. "Jak będę mógł wybrać, poproszę o chińską"

Viktor Orban powiedział na antenie publicznego radia, że Węgry mogą podpisać umowę na dostawę chińskiej szczepionki jeszcze w sobotę. Dodał, że jeśli uda się zdobyć preparat koncernu Sinopharm, to do marca Węgry będą w stanie zaszczepić 1,7 miliona osób.

Andrew CuomoWładze stanu Nowy Jork miały zaniżać liczbę zgonów spowodowanych COVID-19

- Wychodzę z założenia, że ponieważ Chińczycy znają tego wirusa najdłużej, to prawdopodobnie również wiedzą o nim najwięcej. Poczekam na swoją kolej i jak będę mógł wybrać, poproszę o chińską - powiedział Viktor Orban, cytowany przez RMF FM.

Węgry przyspieszyły procedurę zatwierdzenia szczepionki

Według agencji Reutera rząd Węgier znajduje się pod ogromną presją, aby ponownie otworzyć gospodarkę. Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa wywołał największą recesję w światowej gospodarce od czasu krachu finansowego w 2008 r. W czwartek węgierski rząd opublikował dekret przyspieszający proces zatwierdzenia chińskiej szczepionki przeciw COVID-19. Dekret dopuszcza wydanie nadzwyczajnej zgody na użycie preparatu, który zostanie podany co najmniej jednemu milionowi osób. Wcześniej decyzję o wykorzystaniu chińskiej szczepionki podjęła również Serbia. Belgrad otrzymał już milion dawek preparatu.

Koronawirus w EuropieSytuacja epidemiczna w Europie. Przeciążona służba zdrowia we Francji

Zobacz wideo Bielan o szczepieniu posła Girzyńskiego: Jakaś kara musi być
Więcej o: