Portugalia. W Lizbonie pod ziemią odkryto XVII-wieczny okręt. Jest "bardzo dobrze zachowany"

Archeolodzy odkryli w nadrzecznej części Lizbony ponad 20-metrowy okręt z końca XVII w. Naukowcy podejrzewają, że żeglarze mogli wykorzystywać go do podróży przez Atlantyk. "Znaleziony okręt ma niezwykłą wartość z punktu widzenia naukowego, a także dla dziedzictwa narodowego naszego kraju" - podkreślili badacze.

Okręt odnaleziono kilka metrów pod ziemią pod koniec ubiegłego roku, niedaleko lizbońskiej starówki. W miejscu wykopalisk, które znajduje się obok ujścia rzeki Tag, trwały prace nad budową obiektów przeznaczonych na hotele oraz mieszkania - poinformował Observador. Archeolodzy podkreślili, że okręt jest "bardzo dobrze zachowany", naukowcy nie mieli problemów z rozpoznaniem jego poszczególnych części.

Portugalia. Niezwykłe znalezisko archeologiczne. Pod ziemią znajdował się XVII-wieczny okręt

Grupa archeologów pracujących nad odsłonięciem okrętu uważa, że potencjał naukowy znaleziska jest bardzo duży. "Znaleziony okręt ma niezwykłą wartość z punktu widzenia naukowego, a także dla dziedzictwa narodowego naszego kraju" - powiedział jeden z archeologów.

Do tej pory naukowcy nie mieli szczegółowych informacji na temat budowy statków w drugiej połowie XVII w. Archeolodzy nie znaleźli nigdy wcześniej lepiej zachowanego okrętu z tego okresu, podkreślili "kruchość tego wyjątkowego znaleziska" oraz zaznaczyli, że w celu przeprowadzania kompleksowych badań należy odpowiednio zabezpieczyć obiekt.

Znaleziony okręt ma 27 metrów długości i był przygotowany do odbywania podróży przez Atlantyk. Według niektórych odkrycie obiektu w tej części portugalskiej stolicy potwierdza hipotezę, że w pobliżu znajdowała się stocznia. Prace prowadzone na tym terenie w ciągu ostatnich lat doprowadziły do znalezienia innych unikalnych obiektów, w tym pozostałości z okresu starożytnego Rzymu.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska
Więcej o: