Biden odbył telefoniczną rozmowę z Putinem. Wśród tematów m.in. otrucie Aleksieja Nawalnego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odbył we wtorek telefoniczną rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - ogłosił Biały Dom. To pierwsza rozmowa polityków po zaprzysiężeniu Bidena.

Sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki przekazała dziennikarzom, że celem Joe Bidena była rozmowa z Władimirem Putinem m.in. na temat nowego traktatu START (Strategic Arms Reduction Treaty - układ o redukcji zbrojeń strategicznych), a także na temat Ukrainy, cyberataku Solarwind, Afganistanu, ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie w USA i otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

- Jego zamiarem było również wyjaśnienie, że Stany Zjednoczone będą zdecydowanie działać w obronie naszych narodowych interesów w odpowiedzi na złośliwe działania Rosji - stwierdziła Jen Psaki, cytowana przez CNN. Szczegóły dotyczące przebiegu rozmowy mają zostać przekazane później.

Joe BidenSprzątanie po Trumpie. Bidena czeka ogrom pracy, żeby postawić USA na nogi

To pierwsza rozmowa obu polityków od momentu zaprzysiężenia Joe Bidena. Jak przypomina CNN, Putin był jednym z pierwszych światowych przywódców, którzy pogratulowali Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Joe Biden rozmawiał już wcześniej jako prezydent USA m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, przywódcami Francji, Niemiec, a także Wielkiej Brytanii.

Joe Biden zaproszony do Polski

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera poinformował we wtorek w radiowej Jedynce, że prezydent Andrzej Duda zaprosił na spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Zaznaczył, że obecnie będą trwały ustalenia spotkania obu przywódców. Wyjaśnił, że w tym momencie jest za wcześnie, by określić, kiedy rozmowa w cztery oczy się odbędzie.

- Będziemy próbowali, żeby do takiego spotkania doszło, bo to też jest w interesie Stanów Zjednoczonych - powiedział Andrzej Dera. Sekretarz stanu zapowiedział, że sprawy strategiczne między Polską a Stanami Zjednoczonymi będą kontynuowane. W tym kontekście wymienił między innymi stałą obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju i regionie, inwestycje w energetykę, oraz wsparcie Trójmorza.

Zobacz wideo Joe Biden złożył przysięgę i został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych
Więcej o: