Ukraina. Rosja rozlokowała ponad 32 tys. żołnierzy i "elementy infrastruktury jądrowej" na Krymie

Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy poinformowała, że Rosja rozmieściła na terenie zaanektowanego Krymu około 32,5 tysiąca żołnierzy i elementy infrastruktury jądrowej. Powodem takich działań ma być chęć wzmożenia nacisku na społeczność międzynarodową.

Informacje w tej sprawie przekazała ukraińska agencja Unian. W treści oficjalnego biuletynu pojawił się komunikat, że na Krymie rozlokowane zostały siły lądowe, morskie i powietrzne, liczące około 32,5 tysiąca osób.

Premierka Estonii Kaja KallasEstonia. Kaja Kallas została premierką. Teraz krajem rządzą dwie kobiety

Ukraina. Rosja chce zwiększyć nacisk na międzynarodową społeczność

"Rosyjska strona tworzy warunki do rozlokowania na tymczasowo okupowanym terytorium Krymu broni jądrowej, jej poszczególnych komponentów i nośników, prowadzi prace w ramach odnowienia obiektów infrastruktury jądrowej, stwarzając zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa Ukrainy" - czytamy w treści biuletynu.

Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy poinformowała ponadto, że na terenie półwyspu pojawiły się wojskowe samoloty i okręty rakietowe, które są w stanie przenieść pociski z głowicą jądrową. Ukraińskie służby są zdania, że takie działania Rosji mają pomóc Kremlowi w zwiększeniu nacisku na międzynarodową społeczność.

Ukraina. Rosja planuje "osłabić sytuację wewnętrzną kraju"

Władze Ukrainy są zdania, że największym zagrożeniem ze strony Rosji jest chęć zdestabilizowania wewnętrznej sytuacji w kraju, między innymi poprzez osłabienie międzynarodowego poparcia dla Kijowa czy nacisków gospodarczych, w tym związanych ze sferą gospodarczą.

"Na poziomie strategicznym cele Rosji wobec Ukrainy pozostaną niezmienne i zakładają [...] niedopuszczenie do europejskiego i euroatlantyckiego rozwoju naszego państwa" - dodano.

USA. Niemal 140 osób oskarżonych w związku z zamieszkami na KapitoluUSA. Niemal 140 osób oskarżonych w związku z zamieszkami na Kapitolu

"Działania Rosji zmierzające do rozmieszczenia systemów obrony powietrznej na anektowanym Krymie, modernizacji rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i masowego rozmieszczenia morskich pocisków manewrujących, takich jak Kalibr-NK i Kalibr-PL, świadczą o planach Moskwy zapewnienia własnych zdolności kontroli dostępu zarówno na Morzu Czarnym, jak i Morzu Śródziemnym" - czytamy w dalszej części biuletynu.

Na przełomie lutego i marca 2014 roku doszło do nielegalnego zaanektowania przez Federację Rosyjską terytorium Ukrainy, w skład którego wchodziła Autonomiczna Republika Krymu i miasto wydzielone Sewastopol. Dokonano tego w drodze użycia siły zbrojnej. Efektem tego było wykluczenie Federacji Rosyjskiej z grupy G8, a także szereg międzynarodowych sankcji.

Zobacz wideo Politycy PO przechodzą do Hołowni. „Naprawdę było mi przykro”
Więcej o: