W niedzielę 24 stycznia dwie największe estońskie partie polityczne - Partia Reform i Partia Centrum - zawarły porozumienie o utworzeniu rządu. Na jego czele stanęła kobieta - Kaja Kallas. O godzinie 10 we wtorek 26 stycznia rozpoczęło się jej zaprzysiężenie. Reprezentantka Partii Reform została tym sam pierwszą premierką w historii Estonii. Oznacza to także, że krajem tym rządzą obecnie dwie kobiety. Od 2016 roku prezydentką Estonii jest Kersti Kaljulaid.
43-letnia Kaja Kallas jest prawniczką, byłą europosłanką, a od 2018 przewodnicząca Estońskiej Partii Reform. Prywatnie jest córką Siima Kallasa - jednego z twórców Partii Reform i byłego premiera Estonii. Polityk ten stał na czele estońskiego rządu w latach 2002-2003.
Rząd Kallas składa się z 14 ministerstw, którymi koalicjanci podzielili się po połowie. Kobiety będą grać w nim istotną rolę. Keit Pentus-Rosimannus została ministrą finansów, Eva-Maria Liimets ministrą spraw zagranicznych, Signe Riisalo stanęła na czele ministerstwa spraw socjalnych, Anneli Ott to nowa ministra kultury, Liina Kersna przewodniczy ministerstwu edukacji i nauki, a Maris Lauri stanęła na czele resortu sprawiedliwości.
"Cieszę się, widząc rząd zrównoważony pod względem płci, pełen europejskich ambicji" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, gratulując Kallas.
Poprzedni rząd Estonii, który uformował Juri Ratas, rozpadł się 13 stycznia. Tego dnia estoński premier podał się do dymisji. Nastąpiło to w związku z postępowaniem dotyczącym korupcji, którym objęto m.in. sekretarza generalnego Partii Centrum i doradczynię ministra finansów. Urzędnicy związani z premierem mieli przyjąć darowiznę w zamian za polityczną pomoc w budowie nieruchomości w portowej dzielnicy estońskiej stolicy, Tallinie - przypomina euronews.com.